Zaloguj się Kontakt. Dane i formularz kontaktowy
Zaloguj się Kontakt. Dane i formularz kontaktowy
Zamknij okno

CAŁA WIEDZA O CorelDRAW W JEDNYM KURSIE!
WNIKLIWIE OD PODSTAW

ZOBACZ FILMY KURSU
Nauka CorelDRAW. Podstawowa wiedza o Corelu. Jak zacząć pracę?

Corel DRAW
PODSTAWOWE INFORMACJE O CORELU


Chcesz się dowiedzieć, jak zacząć projektowanie z CorelDRAW?
W takim razie ta strona jest dla Ciebie.

   Jeśli stawiasz pierwsze kroki jako grafik, to na pewno nazwa CorelDRAW nie jest Ci obca.
   Na tej stronie znajdziesz podstawowe informacje właśnie o Corelu:
— Co to za program i co możesz wykonać z jego pomocą?
— Skąd go wziąć i ile kosztuje?
— Jak rozpocząć naukę tworzenia grafiki z CorelDRAW?


Czym jest CorelDRAW i po co mi ten program?

CorelDRAW jest profesjonalnym programem do projektowania graficznego. Na rynku obecny jest od 1989 roku, a aktualna wersja Corela oznaczona jest jako 2019 i jest to już 21 wersja programu.
Jest to program do tworzenia przede wszystkim grafiki wektorowej.
CorelDRAW jest programem płatnym i jest dostępny wyłącznie dla komputerów z systemem Windows, jedynie najnowsza wersja, czyli wersja 2019 dostępna jest także dla systemu Mac.

Czym CorelDRAW nie jest?

CorelDRAW nie jest programem do edycji zdjęć (czasami bywa mylnie porównywany z Photoshopem. Konkurentem CorelDRAW jest Illustrator, jeśli już ktoś chciałby porównywać).
CorelDRAW nie jest również programem do składu publikacji, a dokładniej mówiąc, nie jest programem do składu gazet czy książek. Do tego służy InDesign lub QuarkXPress.
CorelDRAW to program do projektowania graficznego z naciskiem na grafikę wektorową, choć oczywiście w projektach można również wykorzystywać zdjęcia.


CorelDRAW powstał w Kanadzie i jest rozwijany od 30 lat. Aktualna wersja, czyli 2019 jest 21 wersją tego programu.
Bez względu na to, jaką dziedziną grafiki zamierzasz się zajmować, rzadziej lub częściej będziesz sięgać po program właśnie do grafiki wektorowej.

Grafika wektorowa to rodzaj grafiki, w której elementy opisywane są za pomocą wzorów matematycznych. Zwana jest także obiektową, gdyż projektowanie opiera się przede wszystkim na figurach geometrycznych, takich jak choćby odcinki czy wielokąty.
Przeciwieństwem grafiki wektorowej jest grafika rastrowa (bitmapowa), czyli grafika, której podstawowym elementem jest piksel. Tak zbudowane są choćby zdjęcia.

Co więc można projektować w Corelu?
Właściwie wszystko, jeżeli chodzi o grafikę dwuwymiarową.
Corel jest wykorzystywany do projektowania znaków graficznych np. logo.
Do projektowania materiałów reklamowych; od wizytówek, poprzez ulotki, foldery, plakaty do projektów opakowań.
Nadruki na materiały reklamowe, koszulki lub samochody.
Kliparty, czyli proste wektorowe rysunki oraz złożone fotorealistyczne ilustracje.

Długo można by jeszcze wymieniać, z czasem doświadczenie podpowie Ci, kiedy korzystać z grafiki wektorowej, a kiedy z rastrowej.Dlaczego CorelDRAW?

Jeżeli myślisz o grafice poważniej, to do wyboru masz praktycznie tylko dwa programy, które zapewnią Ci odpowiedni komfort i jakość pracy: Adobe Illustrator i właśnie CorelDRAW (Jeżeli język angielski nie jest dla Ciebie przeszkodą, to warto również przyjrzeć się programowi Affinity Designer).

Druga rzecz. Corel jest tańszy. Najnowszej wersji Illustratora nie można już kupić w wersji pudełkowej, czyli z dożywotnią licencją, oferowany jest tylko w subskrypcji, a miesięczna opłata za użytkowanie programu to około 150 zł.
Starsza, pudełkowa wersja Illustratora to wydatek około 1700 zł (CorelDRAW X5 SE kosztuje około 250 zł).

Po trzecie. Corel jest prostszy w obsłudze.

Kolejna rzecz. Materiały szkoleniowe. Poznawanie programu odbywa się dwutorowo. Po pierwsze — teoria. Warto dobrze poznać wszystkie opcje i narzędzia programu. Po drugie — praktyka, czyli stosowanie zdobytej wiedzy do tworzenia konkretnych rzeczy.

Ile czasu i pieniędzy trzeba, by opanować dany program?
To zależy od Ciebie. Od Twojego zaangażowania, od tego, czy zamierzasz korzystać z książek lub kursów.
Jeżeli chodzi o Corela, sprawa jest to tyle prostsza, że za 54 zł możesz kupić obszerny kurs wideo, który omawia praktycznie wszystkie narzędzia i większość opcji CorelDRAW. Najprawdopodobniej nie będziesz już musiał inwestować w inne książki, czy kursy. Pozostanie Ci wykorzystanie tej wiedzy w praktyce.
Zobacz szczegóły kursu wideo do nauki CorelDRAW

I jeszcze jedna ważna rzecz. CorelDRAW to jedynie część PAKIETU programów.

Pełna nazwa tego pakietu to CorelDRAW Graphics Suite. Co wchodzi w jego skład?
1. Oczywiście CorelDRAW i on jest tutaj najważniejszy.
2. Corel PHOTO-PAINT. To zaawansowany edytor grafiki rastrowej, czyli np. zdjęć.
3. Font Navigator lub Font Manager. Program do zarządzania czcionkami.
4. Corel Capture. Narzędzie z do tworzenia zrzutów ekranowych.
5. Do każdej wersji Corela dodawany jest ponadto jeszcze jeden program. W wersji X5 jest to Swish miniMAX. Służy do tworzenia interaktywnych stron WWW oraz animacji w technologii flash. W wersjach X6-2017 dodatkowo znajdziemy program do tworzenia stron internetowych Website Creator oraz PhotoZoom, program do skalowania zdjęć. Natomiast do wersji 2018 i 2019 pakietu dodano bardzo dobry edytor zdjęć, czyli program AfterShot.

To wciąż nie wszystko. Wraz z programem otrzymasz także ogromną kolekcję czcionek, zdjęć, obiektów wektorowych, wzorków i ramek (razem 10 tys. obiektów).
Najcenniejszym, moim zdaniem, dodatkiem jest kolekcja profesjonalnych fontów, czyli „czcionki Premium”. To m.in. rodzina czcionek Frutiger, czy też Garamond. Ich wartość, gdybyśmy chcieli kupić fonty oddzielnie, przewyższa wartość samego pakietu Corela.

Pakiet CorelDRAW Graphics Suite może być więc solidną podstawą Twojego warsztatu pracy.

Skąd wziąć Corela?

CorelDRAW to program komercyjny, czyli płatny. Jeżeli Twoje plany, co do projektowania są poważniejsze, to dobre narzędzie do pracy jest absolutną podstawą. Dla programów graficznych niestety nie ma rozsądnych alternatyw w postaci bezpłatnego oprogramowania (wyjątkiem jest chyba jedynie Blender, ale jest to program do grafiki 3D).

Podejmując decyzje o zakupie Corela, warto rozważyć kilka możliwości.

CorelDRAW pudełko 1. Do wersji X4 CorelDRAW był programem tanim, od wersji X5 jego cena wzrosła. Producent programu stara się zrekompensować podwyżkę, dodając np. zestaw profesjonalnych fontów. Nie mniej w przypadku CorelDRAW można kupić wcześniejsze wersje zdecydowanie taniej. Wersja X4, wciąż jest oferowana np. na Allegro w cenie około 150 zł. Jednak warto zaopatrzyć się w zdecydowanie lepszą wersję, czyli X5 lub jeszcze lepiej X6. Aktualnie do kupienia w cenie 250-400 zł. W takim układzie z czasem możesz zdecydować się na aktualizację do najnowszej wersji w cenie około 1200 zł (do wersji 2019 można uaktualnić wszystkie wcześniejsze wersje programu).
CorelDRAW oferowany jest także w subskrypcji. Co to oznacza? Że można program niejako wynająć na wybrany okres np. na miesiąc. Opłata za miesięczne użytkowanie pakietu Corela to 154 zł. W tej cenie zawarty jest dostęp do Programu uaktualnień, dzięki któremu możemy korzystać z dodatkowych narzędzi i opcji programu, które normalnie są dodatkowo płatne. Nie kupujemy więc samego programu w pudełku, a jedynie prawo do legalnego korzystania z Corela przez pewien czas. Sam program pobieramy z internetu.


2. Jeżeli chcesz się uczyć, przygotowywać swoje portfolio, ale na razie nie zamierzasz zarabiać pracując jako grafik, wybierz wersję Home.
Najnowsza kosztuje około 300 zł, ale warto szukać okazji; można dostać wersję X5 za 150-200 zł.

3. Jeżeli pozwala Ci budżet lub gdy planujesz np. dotację choćby z Urzędu Pracy, wybieraj oczywiście wersję najnowszą.
Na stronie Corela oprogramowanie jest nawet kilkaset złotych droższe niż u dystrybutorów oprogramowania, dlatego także warto szukać okazji na Allegro.

Jeżeli przygodę z grafiką dopiero zaczynasz, to ceny oprogramowania mogą wydawać Ci się wysokie, ale jeśli zaczniesz pracować, zmieni się także Twój sposób patrzenia na pewne sprawy. Specjalistyczne oprogramowanie to często wydatek nawet 20-40 tys. zł.
Z czasem zauważysz, że jakość Twojej pracy i jej komfort są warte poniesionych wydatków.

Pozostają jeszcze wersje testowe Corela. Są to w pełni funkcjonalne, ale ograniczone czasowo wersje (działają 15-30 dni).
Miesiąc powinien wystarczyć, byś ocenił, jak Ci się pracuje z Corelem, warto więc zacząć właśnie od nich.
Poniżej znajdziesz odnośniki, dzięki którym pobierzesz Corela w wersji trial.


CorelDRAW. Interfejs Corela.
Interfejs wersji X6 CorelDRAW

Zaczynamy, czyli instalacja CorelDRAW

Wspominaliśmy, że aby w pełni korzystać z Corela, przede wszystkim w pracy zarobkowej, musimy program kupić, ale producent udostępnia także wersje testowe swojego programu.
Poniżej znajdziesz odnośniki do najnowszej wersji Corela, a także do wcześniejszych, czyli X3/X4 oraz X5.
Którą wybrać?
Jeżeli na razie chcesz się jedynie przyjrzeć programowi, to wybierz wersję X6. Możesz od razu zainstalować bezpłatną wersję próbną, pobierając program TUTAJ.
Natomiast, jeśli planujesz zaopatrzyć się teraz lub wkrótce w Corela, to ustal najpierw na jakiej wersji będziesz pracować. Przejrzyj oferty (warto zacząć od Allegro) i zdecyduj, czy potrzebujesz najnowszej wersji, czy wystarczająca będzie wcześniejsza, tańsza X4, X5 lub X6. Do wyboru masz także wersje Home.

Przemyśl sprawę, pobierz wybraną wersję i od razu rozpocznij naukę Corela, oglądając pierwszy z filmów poświęcony instalacji programu.
Najobszerniejszy kurs Corela w Polsce
Najobszerniejszy kurs Corela w Polsce