STOP AI
Informuję, że do tworzenia treści, czy to w przypadku strony Grafoteka.pl, czy to na kanale YouTube nie są i nie będą wykorzystywane narzędzia do automatycznego generowania tekstu oraz obrazów opartych na sztucznych inteligencjach (AI).
Nie znajdziesz na stronach Grafoteka.pl również materiałów omawiających narzędzie oparte na generatywnych sztucznych inteligencjach, ponieważ zmiany, które ta technologia przyniesie, są w tej chwili trudne do przewidzenia.
AI zapewne przyniesie wiele dobrego, ale niekoniecznie dla twórców. Jeden z najczarniejszych, ale całkiem prawdopodobny scenariusz to taki, w którym ludzie w ogóle przestaną widzieć sens w tworzeniu.
Różne rodzaje sztucznej inteligencji są od dawna obecne także w programach do projektowania i kiedy wykorzystywane są do tego, by pewne zadania ułatwiać lub usprawniać, to jest to jak najbardziej w porządku (np. wspieranie procesu korekty zdjęć). Moje zastrzeżenia budzą narzędzia, które praktycznie całkowicie eliminują człowieka z procesu twórczego, czyli narzędzia GAI (Generative Artificial Intelligence).
Kronika nadchodzącej katastrofy
Będę obserwował rozwój sytuacji, a na tej stronie postaram się zapisywać najważniejsze wydarzenia związane z generowaniem obrazów przez sztuczną inteligencję.
A pierwszym z kluczowych wydarzeń jest udostępnienie usługi Midjourney.
Sam temat SI (AI) jest oczywiście dużo starszy i od lat wykorzystywany także w projektowaniu, ale dzięki Midjourney eksplodował w drugiej połowie 2022 roku.
12.07.2022
Rusza otwarta beta serwisu Midjourney.21.03.2023
Microsoft dodaje generator obrazów oparty na algorytmie DELL-E do swojej wyszukiwarki Bing i przeglądarki Edge.03.2023
Marzec zaowocował fejkowymi zdjęciami znanych ludzi.Aresztowanie Trumpa czy papież Franciszek w puchowej kurtce, to obrazy, które zapewne przejdą do historii.
13.04.2023
Grafika wygenerowana przez SI z pomocą Borisa Eldagsena zajmuje pierwsze miejsce w konkursie Sony World Photography. Praca znalazła się w kategorii kreatywnej, dlatego została dopuszczona w konkursie fotograficznym.Tytuł projektu to PSEUDOMNESIA: The Electricia.
Choć nie jest to pierwszy przypadek, bo już w 2022 roku artysta Jason M. Allen wygrał konkurs sztuki cyfrowej Colorado State Fair Fine Arts Competition. Jego praca została stworzona z pomocą Midjourney.
06.2023
Tym razem nie chodzi o konkretne wydarzenie, a o pewien trend.Jak grzyby po deszczu wyrastają serwisy, dzięki którym można wygenerować gotowy projekt opisując go dosłownie jednym zdaniem lub raczej jednym „promptem”.
Połączenie GPT i generowania grafik już zmienia sposób projektowania, a właściwie to sposób tworzenia wszystkiego.
Jeśli duet GPT+Midjourney i im podobne algorytmy okażą się wystarczająco dobre, to nastąpi kompletne przebudowanie i przede wszystkim przewartościowanie naszego świata.
I słowo i obraz stracą swoją wartość i moc.
Bo siła obrazu opierała się dotąd na tym, że stał za nim pewien wysiłek, czas i nakład pracy, umiejętności, doświadczenie i osobowość twórcy.
Jeśli zostaniemy zalani obrazami, to nie będą ona miały już takiej siły oddziaływania.
29.08.2023
Kickstarter wprowadza regulacje związane z wykorzystaniem AI. Twórcy każdego nowego projektu będą musieli przedstawić zakres wykorzystania AI, odnośnie treści i grafiki.09.10.2023
Adobe od dawna stosuje w swoich programach algorytmy sztucznej inteligencji, jednak wersje na rok 2024 idą o krok dalej. Nawet nazwy nowych funkcji nawiązują do generatywnej AI. Jedna z nowości, to generowanie obrazów wektorowych w Illustratorze.21.12.2023
Zostaje udostępniony Midjourney V6 w wersji beta.Jeden z portali technologicznych podsumował nową wersję takim oto nagłówkiem: Grafiki są tak dobre, że zawód fotografa powoli traci sens.
15.02.2024
OpenAI udostępnia generator filmów Sora. Umożliwia on generowanie klipów wideo z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.13.03.2024
Parlament Europejski przyjął Rozporządzenie dotyczące sztucznej inteligencji (tzw. AI Act). Rozporządzenie ma uporządkować zasady używania narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję.