Affinity Designer
Co warto wiedzieć?

23.03.2024
Blog | Affinity Designer
Affinity Designer. Podstawy. Cena. Jak zacząć naukę grafiki wektorowej

Affinity Designer
Podstawowe informacje o programie

Affinity Designer to program do grafiki wektorowej.
Na rynku nie ma zbyt wielu dobrych programów do wektorów, więc zdecydowanie warto przyjrzeć się Designerowi bliżej.


W skrócie:

1.
Affinity Designer, to program do grafiki wektorowej.
Konkuruje więc z Adobe Illustratorem oraz CorelDRAW. Jest jednak od nich dużo tańszy, choć mniej rozbudowany. Ta druga cecha sprawia, że jest łatwiejszy do nauki.
Zobacz recenzję Affinity Designera.

Możesz też od razu rozpocząć poznawanie programu z darmowym kursem Affinity Designera

2.
Kosztuje 360 zł i jest to opłata jednorazowa.
Zobacz, jak pobrać i zainstalować Affinity Designera.

3.
Nie jest dostępny w języku polskim.
Zobacz tłumaczenie poleceń Affinity Designera.Czym jest Affinity Designer?

To program do projektowania graficznego z naciskiem na tworzenie obiektów wektorowych, czyli obiektów zbudowanych z linii i węzłów.
Affinity Designer jest więc bezpośrednim konkurentem Adobe Illustratora oraz CorelDRAW.
Designer nie jest edytorem zdjęć. Nie służy do zaawansowanej korekty kolorystycznej fotografii, usuwania obiektów lub tła, aczkolwiek jest wyposażony w narzędzia, które mogą w tym pomóc.
Zobacz wideo recenzję Affinity Designera.


Kto odpowiada za rozwój programu

Za rozwój Affinity Designera odpowiada brytyjska firma Serif. Choć sam program zadebiutował na rynku w 2014 roku, to firma Serif nie jest nowicjuszem w tworzeniu oprogramowania i działa na rynku od 1987 roku. Wcześniej odpowiadała za rozwój m.in. programu DrawPlus.
Twórcy dbają o dobry kontakt z użytkownikami, czego dowodem jest żywe forum.
W marcu 2024 firma Serif została przejęta przez australijską Canvę, choć program nadal rozwijany jest przez ten sam zespół.


Co konkretnie mogę tworzyć?

1. Ilustracje
Affinity Designer to znakomity program dla cyfrowych artystów, czy to początkujących, czy profesjonalistów.
Pozwala tworzyć zarówno proste rysunki, jak i złożone ilustracje.
Jest świetnie zoptymalizowany, co sprawia, że praca z setkami obiektów nie stanowi problemu.
Można z Designerem tworzyć zarówno wektorowe, jak i rastrowe grafiki. Program wyposażony jest w zestaw rozbudowanych, bitmapowych pędzli, jak i oczywiście narzędzi wektorowych. Do najciekawszych należą wektorowe pędzle. Affinity Designer pozwala płynnie łączyć grafikę wektorową z rastrową, co szczególnie dobrze sprawdza się właśnie przy ilustracjach.

2. Wektorowe grafiki
Kliparty, ikony, znaki, symbole itp. Wektorowe rysowanie w Designerze jest bardzo wygodne, dlatego świetnie nadaje się on do tworzenia wszelkich typowo wektorowych kształtów. Grafik dostaje też do dyspozycji rozbudowany zestaw edytowalnych kształtów podstawowych, takich jak elipsa, gwiazdy, strzałki czy wielokąty.

3. Logo
Designer idealnie nadaje się do projektowania wszelkiego typu znaków firmowych. Jest bardzo dokładny (0,000001 mm), a do tego dochodzi milionowe powiększenie. Obsługa CMYK pozwala projektować logo również z myślą o druku offsetowym. O narzędziach wspomniałem w punkcie powyżej, sprawdzą się także przy projektowaniu znaków firmowych, a także ogólnie przy tworzeniu identyfikacji wizualnej.

4. Projektowanie do druku
Skoro o obsłudze CMYK mowa. Affinity Designer będzie dobrym narzędziem dla chcących projektować do druku. Od wizytówek, przez ulotki, foldery, aż do projektów opakowań. Designer umożliwia również pracę z kolorami dodatkowymi np. z palety Pantone.

5. Web design, UX, UI, interfejsy użytkownika
Affinity Designer to dobre narzędzie do projektowania elementów graficznych stron internetowych; czy to makiet, czy też gotowych obiektów. Elastyczne Obszary robocze (Artboard) ułatwią organizację pracy, a narzędzie Constraints (Ograniczenie) pomoże tworzyć skalowalne interfejsy.

6. Projekty izometryczne
To specyficzny rodzaj grafiki oparty na rzucie izometrycznym. Wykorzystywany w grach lub ilustracjach. Affinity Designer wyposażony jest w zestaw zaawansowanych, nowoczesnych narzędzi, które ułatwiają rysowanie izometryczne.

7. Pozostałe zastosowania
Właściwie wszędzie tam, gdzie mówimy o projektowaniu 2D Affinity Designer może mieć zastosowanie. Czy to przy prostych zadaniach, takich jak tworzenie grafiki na potrzeby mediów społecznościowych, czy bardziej złożonych, choćby przy projektowaniu grafiki do gier.


Czy to dobry program?

Tak. Affinity Designer to bardzo dobry program.
Świetna wydajność i szybkość działania. Przyjazny i estetyczny interfejs. Zgodność ze standardami obowiązującymi w branży, dzięki czemu użytkownicy innych programów szybko się w nim odnajdą. Designer jest przemyślany i nowoczesny.
Więcej informacji znajdziesz w wideo recenzji i artykule. Kliknij, by przejść do recenzji Affinity Designera.


Jak wygląda na tle Adobe Illustratora i CorelDRAW?

Adobe Illustrator i CorelDRAW, to programy z ponad 30-letnią tradycją. Affinity Designer w wersji dla Windowsa pojawił się pod koniec 2016 roku, ma więc sporo do nadrobienia. I to najważniejsza różnica – Designer nie jest tak rozbudowany, jak jego konkurenci i niektórym użytkownikom może pewnych funkcji brakować. Ale Affinity Designer wciąż się rozwija, średnio co dwa miesiące pojawia się nowa aktualizacja.

Z drugiej strony Designer jest programem prostszym w obsłudze, więc znakomicie nadaje się dla początkujących projektantów, aczkolwiek ja na początku 2020 roku przesiadłem się z CorelDRAW (po wielu latach pracy) na Affinity Designera i jestem bardzo zadowolony. Np. projekt strony Grafoteka.pl i wszystkie elementy graficzne, zostały przygotowane właśnie w Designerze.

Affinity Designer bierze to, co najlepsze i z Illustratora i z Corela. Z Corela przyjemność rysowania, z Illustratora zarządzanie obiektami.


Skąd wziąć program i jak go zainstalować?

Program nie jest dostępny w wersji pudełkowej, a jedynie w wersji elektronicznej.
Affinity Designera pobierzesz z oficjalnej strony twórców programu, czyli ze strony firmy Serif.

Jeśli jednak chcesz dokładnie przyjrzeć się procedurze pobierania i instalacji programu, to zajrzyj na stronę ze szczegółowym poradnikiem. Zobacz, jak pobrać i zainstalować darmową wersję próbną Affinity Designera.


Ile kosztuje?

Affinity Designer jest programem płatnym. Kosztuje 360 zł. Jest to opłata jednorazowa – możesz korzystać z programu dożywotnio. Affinity Designer nie jest dostępny w formie abonamentu.
Bieżąca wersja to wersja druga oznaczana jako V2.
Aktualizacje w ramach tej wersji, czyli 2.1, 2.2 itd. będą bezpłatne dla posiadaczy wersji V2.

Program można zakupić na oficjalnej stronie firmy Serif, ale także u polskich dystrybutorów, gdzie często bywa sporo tańszy. Zdecydowanie warto przejrzeć oferty.


Affinity V2 Universal Licence

Rodzina Affinity składa się z trzech programów, dostępnych na różne platformy. Jeśli planujesz zakup więcej niż jednego programu, to zdecydowanie warto rozważyć zakup całego pakietu w cenie 850 zł. Zobacz cennik

Co jakiś czas oprogramowanie dostępne jest w promocyjnej cenie z obniżkami 25-50%.
Na rabat mogą również liczyć posiadacze wersji pierwszej. Zobacz ofertę aktualizacji.


Licencja

Warto jeszcze zwrócić uwagę na licencję. W przypadku użytku komercyjnego możesz zainstalować program na dwóch komputerach, natomiast w przypadku użytku niekomercyjnego – na dowolnej liczbie komputerów.


Czy jest dostępny w języku polskim?

Niestety nie i nie zanosi się na to, aby był. W związku z tym przygotowałem specjalną stronę z tłumaczeniem poleceń Affinity Designera na język polski.
Zobacz tłumaczenie