CorelDRAW.
O programie

10.06.2022
Blog | Affinity Designer
Corel dla początkujących. Jak zacząć naukę z CorelDRAW. Alternatywa dla Corela czyli Affinity Designer

CorelDRAW. Co warto wiedzieć o programie?


Treść tego artykułu nie będzie już niestety uaktualniana, ale znajdziesz tu podstawowe informacje o programie CorelDRAW.

CorelDRAW nie jest już niestety programem, który ja mógłbym polecić początkującym grafikom. Ma na to wpływ cena, rozwój programu i kilka innych kwestii.
Jaka jest więc alternatywa dla Corela?
W tym momencie zachęcam Cię do przyjrzenia się bliżej konkurentowi Corela, czyli programowi Affinity Designer. Zobacz wszystko, co warto wiedzieć na początek.
Affinity Designer jest tańszy, mniej rozbudowany, ale naprawdę znakomity.
Sam pracuję z Designerem od początku 2020 roku i nie zamierzam wracać do Corela.


Nawet jeśli stawiasz pierwsze kroki jako grafik, to prawie na pewno nazwa CorelDRAW nie jest Ci obca.
Na tej stronie znajdziesz podstawowe informacje właśnie o Corelu:
— Co to za program i co możesz wykonać z jego pomocą?
— Skąd go wziąć i ile kosztuje?

Czym jest CorelDRAW i po co mi ten program?

CorelDRAW jest profesjonalnym programem do projektowania graficznego. Na rynku obecny jest od 1989 roku
Jest to program do tworzenia przede wszystkim grafiki wektorowej.
CorelDRAW jest programem płatnym i jest dostępny wyłącznie dla komputerów z systemem Windows, jedynie wersja 2019 i nowsze dostępne są także dla systemu Mac.

Czym CorelDRAW nie jest?

CorelDRAW nie jest programem do edycji zdjęć (czasami bywa mylnie porównywany z Photoshopem. Konkurentem CorelDRAW jest Illustrator, jeśli już ktoś chciałby porównywać).
CorelDRAW nie jest również programem do składu publikacji, a dokładniej mówiąc, nie jest programem do składu gazet czy książek. Do tego służy InDesign lub QuarkXPress.
CorelDRAW to program do projektowania graficznego z naciskiem na grafikę wektorową, choć oczywiście w projektach można również wykorzystywać zdjęcia.


Bez względu na to, jaką dziedziną grafiki zamierzasz się zajmować, rzadziej lub częściej będziesz sięgać po program właśnie do grafiki wektorowej.

Grafika wektorowa to rodzaj grafiki, w której elementy opisywane są za pomocą wzorów matematycznych. Zwana jest także obiektową, gdyż projektowanie opiera się przede wszystkim na figurach geometrycznych, takich jak choćby odcinki czy wielokąty.
Przeciwieństwem grafiki wektorowej jest grafika rastrowa (bitmapowa), czyli grafika, której podstawowym elementem jest piksel. Tak zbudowane są choćby zdjęcia.

Co więc można projektować w Corelu?
Właściwie wszystko, jeżeli chodzi o grafikę dwuwymiarową.
Corel jest wykorzystywany do projektowania znaków graficznych np. logo.
Do projektowania materiałów reklamowych; od wizytówek, poprzez ulotki, foldery, plakaty do projektów opakowań.
Nadruki na materiały reklamowe, koszulki lub samochody.
Kliparty, czyli proste wektorowe rysunki oraz złożone foto realistyczne ilustracje.

Długo można by jeszcze wymieniać, z czasem doświadczenie podpowie Ci, kiedy korzystać z grafiki wektorowej, a kiedy z rastrowej.

Dlaczego CorelDRAW?

Jeśli myślisz o grafice poważniej, to do wyboru masz praktycznie tylko trzy programy, które zapewnią Ci odpowiedni komfort i jakość pracy: Adobe Illustrator i właśnie CorelDRAW. Jeżeli język angielski nie jest dla Ciebie przeszkodą, to warto również przyjrzeć się programowi Affinity Designer.

Druga rzecz. Cena. Najnowszej wersji Illustratora nie można już kupić w wersji pudełkowej, czyli z dożywotnią licencją, oferowany jest tylko w subskrypcji, a miesięczna opłata za użytkowanie programu to około 150 zł.
Starsza, pudełkowa wersja Illustratora to wydatek około 1700 zł (CorelDRAW w pudełkowej wersji SE to koszt 1000 zł, do tego dochodzą dużo tańsze, wcześniejsze wersje Corela oraz program w nieco okrojonej wersji Home and Student). Aktualnie niestety coraz trudniej jest dostać wcześniejsze wersje CorelDRAW, co ma zapewne związek także z podwyżką ceny najnowszej wersji. Roczny abonament to aktualnie koszt 1600 zł.


Niestety cena nie jest już zaletą Corela. Abonament wciąż rośnie, aktualnie jest to 1700 zł. Corel wycofał też z rynku wcześniejsze wersje swojego programu, więc cenowo Corel zbliżył się do Illustratora.

Po trzecie. Corel jest prostszy w obsłudze.

Kolejna rzecz. Materiały szkoleniowe. Poznawanie programu odbywa się dwutorowo. Po pierwsze — teoria. Warto dobrze poznać wszystkie opcje i narzędzia programu. Po drugie — praktyka, czyli stosowanie zdobytej wiedzy do tworzenia konkretnych rzeczy.

Ile czasu i pieniędzy trzeba, by opanować dany program?
To zależy od Ciebie. Od Twojego zaangażowania, od tego, czy zamierzasz korzystać z książek lub kursów.
Jeżeli chodzi o Corela, sprawa jest to tyle prostsza, że za 84 zł możesz kupić obszerny kurs wideo, który omawia praktycznie wszystkie narzędzia i większość opcji CorelDRAW. Najprawdopodobniej nie będziesz już musiał inwestować w inne książki, czy kursy. Pozostanie Ci wykorzystanie tej wiedzy w praktyce.
I jeszcze jedna ważna rzecz. CorelDRAW to jedynie część PAKIETU programów.

Pełna nazwa tego pakietu to CorelDRAW Graphics Suite. Co wchodzi w jego skład?
1. Oczywiście CorelDRAW i on jest tutaj najważniejszy.
2. Corel PHOTO-PAINT. To zaawansowany edytor grafiki rastrowej, czyli np. zdjęć.
3. Font Navigator lub Font Manager. Program do zarządzania czcionkami.
4. Corel Capture. Narzędzie z do tworzenia zrzutów ekranowych.
5. Do każdej wersji Corela dodawany jest ponadto jeszcze jeden program. W wersji X5 jest to Swish miniMAX. Służy do tworzenia interaktywnych stron WWW oraz animacji w technologii flash. W wersjach X6-2017 dodatkowo znajdziemy program do tworzenia stron internetowych Website Creator oraz PhotoZoom, program do skalowania zdjęć. Natomiast do wersji 2018 i nowszych pakietu dodano bardzo dobry edytor zdjęć, czyli program AfterShot.

To wciąż nie wszystko. Wraz z programem otrzymasz także ogromną kolekcję czcionek, zdjęć, obiektów wektorowych, wzorków i ramek (razem 10 tys. obiektów).
Najcenniejszym, moim zdaniem, dodatkiem jest kolekcja profesjonalnych fontów, czyli „czcionki Premium”. To m.in. rodzina czcionek Frutiger, czy też Garamond. Ich wartość, gdybyśmy chcieli kupić fonty oddzielnie, przewyższa wartość samego pakietu Corela.

Pakiet CorelDRAW Graphics Suite może być więc solidną podstawą Twojego warsztatu pracy.

Skąd wziąć Corela?

CorelDRAW to program komercyjny, czyli płatny. Jeżeli Twoje plany, co do projektowania są poważniejsze, to dobre narzędzie do pracy jest absolutną podstawą. Dla profesjonalnych programów wektorowych niestety nie ma rozsądnych alternatyw w postaci bezpłatnego oprogramowania (pozostaje chyba jedynie Inkscape).
Tak, jak wspomniałem na początku jedyną alternatywą, jeśli pracujesz z Windowsem, jest Affinity Designer.
Podejmując decyzje o zakupie Corela, warto rozważyć kilka spraw.

1. Na rynku wciąż dostępne są do kupienia wcześniejsze wersje CorelDRAW.
To była jedna z zalet Corela. Firma oferowała możliwość zakupu wcześniejszych wersji w atrakcyjnych cenach.
Niestety od kilku lat zmienia się polityka firmy i z legalnego, pewnego źródła można dziś kupić jedną wersję wstecz i to w wariancie okrojonym oznaczonym jako SE.Cena to około 1000 zł Druga opcja zakupu, to subskrypcja.
Co to oznacza? Że można program niejako wynająć na wybrany okres np. na miesiąc lub rok. Opłata za miesięczne użytkowanie pakietu Corela to 200 zł, roczna to 1700 zł. W tej cenie zawarty jest dostęp do Programu uaktualnień, dzięki któremu możemy korzystać z dodatkowych narzędzi i opcji programu, które normalnie są dodatkowo płatne. Nie kupujemy więc programu w pudełku, a jedynie prawo do legalnego korzystania z Corela przez pewien czas. Sam program pobieramy z Internetu.


2. Jeżeli chcesz się uczyć, przygotowywać swoje portfolio, ale na razie nie zamierzasz zarabiać pracując jako grafik, wybierz wersję Student & Teacher. Koszt około 650 zł.