Grafoteka.pl

ROZPOCZNIJ KURS DESIGNERA

Grafika wektorowa

O mnie

Grafika komputerowa, wektorowa
Witam Cię ciepło na mojej stronie. Ja mam na imię Dariusz i zajmuję się projektowaniem graficznym oraz tworzeniem materiałów dla początkujących grafików.

Autor serwisu Grafoteka.pl :-)
Dzień dobry.
Tak, jak pisałem powyżej, mam na imię Dariusz i jeszcze raz witam Cię na mojej stronie.

Warto wiedzieć z kim się zadajesz w Internecie, więc na początek kilka słów o mnie.

Pracę zacząłem w 1998 roku. To rok, w którym oddałem do druku swój pierwszy projekt. Była to reklama wydrukowana w legnickim tygodniku Konkrety, a przygotowana została w CorelDRAW (wersja 8 programu). I to właśnie CorelDRAW stał się moim głównym narzędziem, i to przede wszystkim jemu poświęcony był serwis Grafoteka.pl. Ale to już historia, o czym za chwilę.

Na początek warto wspomnieć, co tutaj znajdziesz. Strona Grafoteka.pl istnieje od 2008 roku i znajdziesz tu głównie filmy instruktażowe, ale także artykuły skierowane do początkujących miłośników grafiki komputerowej.

Wszystkie zamieszczone tu materiały są w całości przygotowywane przeze mnie: treść, grafika i wszystkie filmy instruktażowe; głos na nagraniach również należy do mnie.
Nie publikuję materiałów przygotowanych przez osoby trzecie, ani nie kopiuję treści zamieszczonych na innych stronach. Zawartość serwisu nie jest zbyt obszerna, ale za to unikatowa.

Informacje, które znajdziesz na tej stronie to nie jest wiedza książkową. Z oprogramowania graficznego korzystam w pracy na co dzień.

Większa część tego co robię, to projektowanie związane z reklamą, poligrafią i Internetem. To choćby projektowanie do druku, projektowanie znaków firmowych oraz stron internetowych, choć zdarzało mi się tworzyć projekty naprawdę różnego rodzaju.

Od początku pracuję głównie jako wolny strzelec, współpracując z mniejszymi lub większymi firmami lub jako podwykonawca. A pracując jako freelancer, trzeba często zajmować się naprawdę różnymi rzeczami, nie do końca związanymi z projektowaniem, takimi jak marketing, copywriting, programowanie, zdarzyło mi się nawet komponować muzykę do serwisów WWW w czasach, kiedy grające strony były modne.
Teraz swoje ponad 20-letnie doświadczenie, staram się wykorzystywać przy prowadzeniu strony Grafoteka.pl.

Affinity Designer


Do tej pory, przez wiele lat, serwis ten był poświęcony głównie programowi CorelDRAW i w sporej części także Photoshopowi.
Wiosną 2020 roku postanowiłem zrezygnować zarówno z Photoshopa, jak i z CorelDRAW, a moim głównym programem został Affinity Designer.
Jeśli jesteś ciekaw dlaczego, to o kilku powodach napisałem tutaj.
Tak jak już wspominałem – nie jestem teoretykiem, a praktykiem, więc od tego momentu Grafoteka.pl staje się serwisem poświęconym przede wszystkim Affinity Designerowi.

Skąd pomysł na ten serwis?


Podczas procesu projektowania pozostaje sporo niewykorzystanych materiałów. Około 2004 roku postawiłem złożyć takie fragmenty projektów w kompozycje na warstwach Photoshopa i sprzedawać.
Modyfikując warstwy, praktycznie każdy mógł w kilka minut stworzyć np. swoją ulotkę lub folder.

Projekty w warstwach

Ale w związku z tymi projektami zacząłem dostawać coraz więcej pytań, jak samodzielnie tworzyć podobne grafiki. I to był bezpośredni powód powstania pierwszego kursu, a następnie serwisu Grafoteka.pl.
Był to kurs tworzenia nieco abstrakcyjnej grafiki z wykorzystaniem Lightwave'a 3D i Photoshopa.

Jak to na początku bywa, kurs nie do końca się udał, ale był pod pewnymi względami wyjątkowy. Był to jeden z pierwszych w Polsce tak obszerny i tak konkretny kurs dla osób rozpoczynających przygodę z grafiką.
Dostępne wcześniej nieliczne kursy związane z grafiką, ograniczały się do naprawdę prostych, podstawowych tematów i zazwyczaj nie trwały dłużej niż godzinę.

Mój kurs był zdecydowanie inny i na pewno miał wpływ na dalszy rozwój rynku kursów multimedialnych.

Pierwszy kurs dla grafików

Co więc znajdziesz na stronie Grafoteka.pl


Materiały, przede wszystkim filmy, związane z projektowaniem graficznym. Są to zarówno bezpłatne samouczki, jak i płatne kursy.

Grafoteka to serwis poświęcony tylko jednemu tematowi: projektowaniu graficznemu. Nie jest to serwis o edycji wideo, pakietach biurowych, programowaniu, obsłudze komputera, językach obcych itp., itd.
Tylko grafika. I to, co jest z nią związane. I tak jak wspomniałem głównym programem wykorzystywanym podczas pracy jest Affinity Designer.

Mam nadzieję, że niniejszy serwis, choć odrobinkę pomoże Ci w realizacji Twoich planów związanych z projektowaniem graficznym.
Jeśli masz pytania, uwagi lub propozycje, to zachęcam Cię do kontaktu.

Zapraszam Cię też do zapisania się na mój Newsletter. Na subskrybentów zawsze czeka coś dobrego.

Życzę Ci owocnej pracy i wielu, wielu udanych projektów.