Ten kurs poświęcony jest teoretycznym zasadom projektowania graficznego. To zasady związane przede wszystkim z kompozycją i kolorem. Te reguły tworzą pewien język – język projektowania. Bez znajomości tego języka będzie Ci bardzo trudno tworzyć grafiki na profesjonalnym poziomie.
Projektowanie graficzne opiera się na konkretnych zasadach. Poznanie ich pozwoli Ci projektować w świadomy sposób, dzięki temu Twoje projekty będą zrozumiałe dla innych, a tym samym lepsze.
To pytanie, które pojawia się bardzo często, a odpowiedzią na nie jest ten właśnie kurs.
Co charakteryzuje dobrego grafika?
Kilka elementów: wrażliwość artystyczna, wiedza i doświadczenie.
Ten kurs to starannie dobrany zestaw wiedzy teoretycznej, bez której trudno wyobrazić sobie projektowanie.
Wybrałem zagadnienia moim zdaniem kluczowe, takie, które są praktyczne i które można natychmiast stosować w swoich grafikach. Zasady, dzięki którym Twoje projekty od razu będą lepsze.
Wielu początkujących grafików kieruje się intuicją. Zgadują, gdzie umieścić dany obiekt, czy jaki wybrać kolor. Ale nie jest to optymalna metoda pracy, ponieważ łatwo o błędy.
Ludzie już dawno odkryli uniwersalne zasady, które sprawdzą się zarówno gdy malujesz obraz, jak i wtedy, gdy pracujesz z komputerem. Zasady, które są absolutną podstawą pracy każdego grafika. Są to zasady związane z kompozycją obrazu, z doborem kolorów oraz z pracą z tekstem.
Projektowanie graficzne to wyjątkowy język, jeśli naprawdę chcesz projektować, to musisz go poznać.
Ten kurs pomoże Ci uniknąć wielu błędów, które często popełniają początkujący graficy. Jestem przekonany, że dzięki kursowi, Twoje prace naprawdę staną się lepsze.
Na pewno odkryjesz obszary projektowania, o istnieniu których nie miałeś dotąd pojęcia.
To jeden z nielicznych tego typu kursów na polskim rynku.
SZCZEGÓŁY KURSU PROJEKTOWANIA GRAFICZNEGO
Kurs „Graphic Design – podstawy projektowania” składa się z 5 części w tym z praktycznego podsumowania.
– 36 lekcji w formie filmów wideo z polskim lektorem
– Łączny czas trwania: 6 godzin
– 29 pytań testowych
– Certyfikat ukończenia
– Nielimitowany dostęp
1. JĘZYK DESIGNU
Spis rozdziałów tej części kursu:
1. Wstęp
04:06
2. Cechy dobrego projektu
13:47
3. Przykazania grafika
09:55
4. Płaszczyzna i punkt
07:18
5. Linia
13:37
6. Kształty podstawowe
12:14
7. Przestrzeń negatywna
08:42
8. Jak przekazywać informacje
11:29
9. Hierarchia wizualna
08:16
Pierwsza grupa zagadnień pozwoli Ci się zapoznać z ogólnymi zasadami projektowania.
Co składa się na projekt graficzny? Czym w ogóle jest dobry projekt graficzny?
Projektowanie graficzne to specyficzny język obrazu. W tej części kursu poznasz jego podstawy.
Rozdziały zwracają przede wszystkim uwagę na to, jak ważny jest każdy, nawet najdrobniejszy element projektu, taki jak choćby punkt czy linia.
W grafice nie ma zbędnych elementów.
Drugi kluczowy temat to hierarchia wizualna. Odpowiada za sposób przekazywania informacji, bo przecież jest to podstawowa rola projektu graficznego – przekazywanie informacji. Jakie zasady warto znać, by robić to w sposób uporządkowany i czytelny?
2. POTĘGA KOLORU
Spis rozdziałów tej części kursu:
10. Dlaczego widzisz barwy?
05:37
11. Kolor w komputerze
10:35
12. Koło kolorów – zasady i budowa
09:16
13. Kolory ciepłe i zimne
07:58
14. Psychologia koloru – siła czerwieni
07:26
15. Psychologia koloru – spokój błękitu
07:47
16. Schematy kolorystyczne
14:29
17. Praktyczna pomoc w doborze kolorów
14:32
18. Kolory dopełniające
09:33
Kolor to jeden z najważniejszych środków wyrazów, jakie ma do dyspozycji grafik. Kolor potrafi przekazać nie tylko informacje, ale co ważniejsze, także emocje, ponieważ kolor ma ogromny wpływ na człowieka.
Ale jaki kolor wybrać w danej sytuacji, w przypadku konkretnego elementu?
Dlaczego taki, a nie inny?
A jak łączyć ze sobą kilka kolorów?
Dla wielu początkujących grafików jest to poważne wyzwanie i często zdają się na swoją intuicję. Na szczęście także i w przypadku kolorów istnieją konkretne zasady, które ułatwiają podejmowanie dobrych decyzji.
W tej sekcji kursu znajdziesz odpowiedzi na pytania: jakie jest znaczenie poszczególnych barw i jak mogą wpływać na człowieka.
Jak korzystać z koła kolorów i posługiwać się schematami kolorów, czyli takimi zestawami kolorów, które prawie zawsze dobrze się ze sobą łączą.
Poznasz też teoretyczne podstawy związane z kolorem: w jaki sposób ludzie widzą barwy oraz jak „powstaje” kolor w komputerze.
Bez znajomości podstaw pracy z kolorem, nie uda Ci się w odpowiedni sposób komunikować z odbiorcami Twoich prac.
3. KOMPOZYCJA PLASTYCZNA PROJEKTU
Spis rozdziałów tej części kursu:
19. Kluczowa rola kompozycji
11:29
20. Waga obiektów
10:13
21. Ile waży kolor
11:03
22. Podziały i proporcje
09:42
23. Spirala Fibonacciego
10:10
24. Poziomy i pionowy charakter kompozycji
12:45
25. Kompozycje dynamiczne
07:52
26. Płaszczyzna kompozycji
11:07
27. Siatki pomocnicze
10:49
Każdy projekt graficzny musi być oparty na solidnych podstawach.
W tej sekcji kursu porozmawiamy o kluczowych elementach, które początkujący graficy często ignorują. Ignorują ponieważ są to zagadnienia trudne i wymagające. Jednak ich opanowanie zdecydowanie podniesie jakość każdego projektu, ale co równie ważne naprawdę ułatwi i przyspieszy proces projektowania.
Do tych fundamentów należy z całą pewnością kompozycja, czyli sposób rozmieszczanie obiektów na stronie.
Z rozdziałów kursu dowiesz się, jak korzystać ze schematów i siatek kompozycyjnych. Są to gotowe rozwiązania oparte na sprawdzonych zasadach. Poznasz podstawowe schematy kompozycyjne, które od razu będziesz mógł zastosować w swoich projektach.
Drugim głównym tematem tej części kursu jest równowaga plastyczna, czyli takie rozmieszczenie elementów obrazów, które zapewnia odbiorcom odpowiedni komfort oglądania. Każdy człowiek intuicyjnie szuka równowagi (to także dlatego tak wielu ludzi bardzo lubi symetrię), a jeśli jej nie znajduje, będzie odbierać dany projekt negatywnie.
4. TYPOGRAFIA, CZYLI PRACA Z TEKSTEM
Spis rozdziałów tej części kursu:
28. Dlaczego tekst jest ważny
05:55
29. Kolekcjonowanie krojów
07:55
30. Czego można się nauczyć od liter
11:37
31. Kategorie i charakter krojów
10:34
32. Zasady łączenia krojów pisma
09:37
33. Dobór kroju pisma
08:42
Typografia, czyli praca z tekstem, to kolejny kluczowy element wielu projektów graficznych.
Tekst pełni kilka funkcji: pozwala przekazywać informacje i także przekazuje emocje. Istnieją niezliczone kroje pisma, a ich wygląd decyduje o ich charakterze. Litery mają swój kształt, a także kolor pełnią więc także ważną rolę w wyglądzie samego projektu.
Początkujący grafik absolutnie nie może zignorować zasad rządzących typografią. A niestety zasad jest tutaj naprawdę sporo.
Kurs skupia się na tym, co kluczowe dla początkujących grafików: na doborze kroju do charakteru projektu oraz na metodach łączenia krojów pisma.
5. PODSUMOWANIE
34. Jak uczyć się od mistrzów
08:07
35. Analiza projektów reklamowych
08:45
36. Zakończenie
07:53
Ostatnie rozdziały kursu będą powtórką omawianego materiału, ale będzie to powtórka praktyczna.
Internet daje Ci możliwość przyglądania się pracom najlepszych projektantów, grafików, czy malarzy. W tych rozdziałach zobaczysz, jak to robić.
Na przykładach klasycznego malarstwa przyjrzymy się przede wszystkim kompozycji obrazów. A na przykładach współczesnych grafik reklamowych porozmawiamy o kolorze, hierarchii wizualnej, o emocjach oraz o jedności w projektach graficznych.
Ostatni rozdział, to dołączona do kursu mapa myśli, która podsumuje cały kurs i odrobinkę pomoże Ci zaplanować Twoją dalszą drogę rozwoju jako grafika.
Cena: 119 zł*
Ten kurs poświęcony jest teoretycznym zasadom projektowania graficznego. To zasady związane przede wszystkim z kompozycją i kolorem. Te reguły tworzą pewien język – język projektowania. Bez znajomości tego języka będzie Ci bardzo trudno tworzyć grafiki na profesjonalnym poziomie.
Projektowanie graficzne opiera się na konkretnych zasadach. Poznanie ich pozwoli Ci projektować w świadomy sposób, dzięki temu Twoje projekty będą zrozumiałe dla innych, a tym samym lepsze.