Generatywna sztuczna inteligencja

10.08.2023
Blog | Affinity Designer
Serwis nie wykorzystuje do tworzenia treści narzędzi opartych o AI

STOP AI


Informuję, że do tworzenia treści, czy to w przypadku strony grafoteka.pl, czy to na kanale YouTube nie są i nie będą wykorzystywane narzędzia do automatycznego generowania treści oraz obrazów opartych na sztucznych inteligencjach (AI).

Nie zamierzam z nich korzystać ani propagować, ponieważ zmiany, które ta technologia przyniesie, są w tej chwili trudne do przewidzenia (aczkolwiek mam złe przeczucia).
Można spodziewać się wielu dobrych rzeczy, ale niekoniecznie dla twórców. Jeden z najczarniejszych, ale całkiem prawdopodobny scenariusz to taki, w którym ludzie w ogóle przestaną widzieć sens w tworzeniu.
Nie chcę mieć w tym udziału i wśród moich materiałów omówienia tego typu narzędzi nie znajdziesz.

Różne rodzaje sztucznej inteligencji są od dawna obecne także w programach do projektowania i kiedy wykorzystywane są do tego, by pewne zadania ułatwiać lub usprawniać, to jest to jak najbardziej w porządku (np. wspieranie procesu korekty zdjęć). Moje zastrzeżenia budzą narzędzia, które praktycznie całkowicie eliminują człowieka z procesu twórczego, czyli GAI (Generative Artificial Intelligence).


Kronika nadchodzącej katastrofy


Będę obserwował rozwój sytuacji, a na tej stronie postaram się zapisywać najważniejsze wydarzenia związane z generowaniem obrazów przez sztuczną inteligencję.
A pierwszym z kluczowych wydarzeń jest udostępnienie usługi Midjourney.
Sam temat SI (AI) jest oczywiście dużo starszy i od lat wykorzystywany także w projektowaniu, ale dzięki Midjourney eksplodował w drugiej połowie 2022 roku.

12.07.2022

Rusza otwarta beta serwisu Midjourney.

21.03.2023

Microsoft dodaje generator obrazów oparty na algorytmie DELL-E do swojej wyszukiwarki Bing i przeglądarki Edge.

03.2023

Marzec zaowocował fejkowymi zdjęciami znanych ludzi.
Aresztowanie Trumpa czy papież Franciszek w puchowej kurtce, to obrazy, które zapewne przejdą do historii.

13.04.2023

Grafika wygenerowana przez SI z pomocą Borisa Eldagsena zajmuje pierwsze miejsce w konkursie Sony World Photography. Praca znalazła się w kategorii kreatywnej, dlatego została dopuszczona w konkursie fotograficznym.
Tytuł projektu to PSEUDOMNESIA: The Electricia.

Choć nie jest to pierwszy przypadek, bo już w 2022 roku artysta Jason M. Allen wygrał konkurs sztuki cyfrowej Colorado State Fair Fine Arts Competition. Jego praca została stworzona z pomocą Midjourney.

PSEUDOMNESIA: The Electricia. 1 miejsce w konkursie Sony.

06.2023

Tym razem nie chodzi o konkretne wydarzenie, a o pewien trend.

Jak grzyby po deszczu wyrastają serwisy, dzięki którym można wygenerować gotowy projekt opisując go dosłownie jednym zdaniem lub raczej jednym „promptem”.

Połączenie GPT i generowania grafik już zmienia sposób projektowania, a właściwie to sposób tworzenia wszystkiego.

Jeśli duet GPT+Midjourney i im podobne algorytmy okażą się wystarczająco dobre, to nastąpi kompletne przebudowanie i przede wszystkim przewartościowanie naszego świata.

I słowo i obraz stracą swoją wartość i moc.
Bo siła obrazu opierała się dotąd na tym, że stał za nim pewien wysiłek, czas i nakład pracy, umiejętności, doświadczenie i osobowość twórcy.
Jeśli zostaniemy zalani obrazami, to nie będą ona miały już takiej siły oddziaływania.

29.08.2023

Kickstarter wprowadza regulacje związane z wykorzystaniem AI. Twórcy każdego nowego projektu będą musieli przedstawić zakres wykorzystania AI, odnośnie treści i grafiki.

09.10.2023

Adobe od dawna stosuje w swoich programach algorytmy sztucznej inteligencji, jednak wersje na rok 2024 idą o krok dalej. Nawet nazwy nowych funkcji nawiązują do generatywnej AI. Jedna z nowości, to generowanie obrazów wektorowych w Illustratorze.

21.12.2023

Zostaje udostępniony Midjourney V6 w wersji beta.
Jeden z portali technologicznych podsumował nową wersję takim oto nagłówkiem: Grafiki są tak dobre, że zawód fotografa powoli traci sens.

15.02.2024

OpenAI udostępnia generator filmów Sora. Umożliwia on generowanie klipów wideo z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

13.03.2024

Parlament Europejski przyjął Rozporządzenie dotyczące sztucznej inteligencji (tzw. AI Act). Rozporządzenie ma uporządkować zasady używania narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję.