Grafoteka.pl

12.06.2023

Affinity Designer.
Vector Flood Fill Tool, czyli potęga wypełniania obiektówZobacz ten film na YouTubeVector Flood Fill Tool (Narzędzie Wektorowe wypełnianie obszaru) służy do szybkiego i wygodnego wypełniania obiektów kolorami, gradientami oraz teksturami i ogólnie obrazkami rastrowymi.
Pozwala też na podstawie obszarów otoczonych krawędziami, tworzyć nowe obiekty.

To jednocześnie narzędzie proste i zaawansowane, ze względu na dodatkowe ustawienia oraz złożone zasady pracy z wypełnieniami.
Dokładne omówienie funkcji i zasad znajdziesz w filmie, a poniżej krótki opis opcji znajdujących się na pasku kontekstowym narzędzia Vector Flood Fill Tool.

Insertion mode (Tryb umieszczenia) – Sekcja odpowiada za to, w jaki sposób umieszczany będzie nowy obiekt powstający na bazie wypełnionego obszaru.

Inside (wewnątrz) – Nowy obiekt z wypełnienia zostanie umieszczony WEWNĄTRZ oryginalnego obiektu na zasadzie przycinania (clipping).

In-between (Pomiędzy) – Nowy obiekt z wypełnienia zostanie umieszczony NAD oryginalnym obiektem.

Fill mode (Tryb wypełniania) – Decyduje o tym, w jaki sposób zostanie dodane wypełnienie do obiektu.

Add on top (Dodaj na wierzchu) – W zależności od rodzaju wypełnienia zostanie ono dodane nad istniejącym wypełnieniem.

Smart refill (Inteligentne uzupełnienie/dolanie) – Funkcja zapobiega wielokrotnemu dodawaniu tego samego wypełnienia do obiektu.

Knockout (Zastąp/Wyeliminuj) – Nowe wypełnienie zawsze zastępuje dotychczasowe.

Fill to Visible Boundaries (Wypełnij do widocznych krawędzi/granic) – Gdy opcja ta jest włączona, wypełnienie obejmie kontur kształtu lub ścieżkę krzywej, ignorując krawędzie utworzone przez nakładanie się obiektów.

Set Bitmap Fills (Wybierz bitmapę do wypełnień) – Pozwala otworzyć obrazek rastrowy i wykorzystać go do wypełnienia obiektu wektorowego.

Fit mode (Tryb dopasowania) – Decyduje o tym, w jaki sposób tekstura, obrazek rastrowy dostosuje się do wypełnianego obiektu.

Max Fit (Maksymalne dopasowanie) – Obrazek wypełnienia zostanie powiększony tak, by w całości wypełnił obiekt, ale tak, by sam obrazek nie został zniekształcony. Może zostać przycięty lub powielony.

Min Fit (Minimalne dopasowanie) – Obrazek wypełnienia zostanie dopasowany tak, by był w całości widoczny wewnątrz obiektu, ale tak, by sam obrazek nie został zniekształcony. Może zostać powielony w razie potrzeby.

Stretch (Rozciągnięcie) – Obrazek wypełnienia dostosuje się do kształtu, co może powodować jego zniekształcenie, ponieważ proporcje nie będą zachowywane.ZOBACZ SZCZEGÓŁY KURSU


ZOBACZ WIĘCEJ ↓
Jak zarabiać na grafikach, czyli co może robić grafik

Jeśli jesteś grafikiem, to na pewno szukasz sposobów na zarabianie. Takie możliwości daje portal Etsy.com.
Zapraszam na film, będący wprowadzeniem do tego właśnie serwisu. Etsy może być dla Ciebie źródłem inspiracji, ale także platformą, dzięki której możesz swoje pomysły sprzedawać.

NA CZYM ZARABIAĆ?
Affinity Designer. 7 ustawień, które warto zmienić

Sposób korzystania z różnych funkcji programu to kwestia osobistych upodobań, ale jest kilka domyślnych ustawień Affnity Designera, które warto zmienić.
Starałem się wybrać naprawdę praktyczne opcje, które w wyraźny sposób wpływają na komfort pracy.

ZOBACZ FILM
Jak zainstalować polski słownik?

Affinity Designer obsługuje sprawdzanie pisowni w języku polskim. Wymaga jednak w tym celu odpowiedniej konfiguracji. Należy ręcznie pobrać słownik i wgrać do odpowiedniego foldera. Jak to zrobić?

ZOBACZ, JAK DODAĆ SŁOWNIK