Grafoteka.pl

Grafika wektorowa30.05.2022

Affinity Designer
Co to za program?

Grafika wektorowa
Affinity Designer. Podstawy. Cena. Jak zacząć naukę grafiki wektorowej
FAQ

Affinity Designer
Wszystko, co warto wiedzieć na początek


W skrócie:
1.
Affinity Designer, to program do grafiki wektorowej.
Konkuruje więc z Adobe Illustratorem oraz CorelDRAW. Jest jednak od nich dużo tańszy, choć mniej rozbudowany. Ta druga cecha sprawia, że jest dzięki temu łatwiejszy do nauki.
Zobacz recenzję Affinity Designera.

Możesz też od razu rozpocząć poznawanie programu z darmowym kursem Affinity Designera. 2.

Kosztuje 260 zł 400 zł i jest to opłata jednorazowa.
Zobacz, jak pobrać i zainstalować Affinity Designera.

3.
Nie jest dostępny w języku polskim.
Zobacz tłumaczenie poleceń Affinity Designera.


Czym jest Affinity Designer?

To program do projektowania graficznego z naciskiem na tworzenie obiektów wektorowych, czyli obiektów zbudowanych z linii i węzłów.
Affinity Designer jest więc bezpośrednim konkurentem Adobe Illustratora oraz CorelDRAW.
Designer nie jest edytorem zdjęć. Nie służy do zaawansowanej korekty kolorystycznej fotografii, usuwania obiektów lub tła, aczkolwiek jest wyposażony w narzędzia, które mogą w tym pomóc.
Zobacz wideo recenzję Affinity Designera.


Kto odpowiada za rozwój programu

Za rozwój Affinity Designera odpowiada brytyjska firma Serif. Choć sam program zadebiutował na rynku w 2014 roku, to firma Serif nie jest nowicjuszem w tworzeniu oprogramowania i działa na rynku od 1987 roku. Wcześniej odpowiadała za rozwój m.in. programu DrawPlus.
Twórcy dbają o dobry kontakt z użytkownikami, czego dowodem jest żywe forum.


Co konkretnie mogę tworzyć?

1. Ilustracje
Affinity Designer to znakomity program dla cyfrowych artystów, czy to początkujących, czy profesjonalistów.
Pozwala tworzyć zarówno proste rysunki, jak i złożone ilustracje.
Jest świetnie zoptymalizowany, co sprawia, że praca z setkami obiektów nie stanowi problemu.
Można z Designerem tworzyć zarówno wektorowe, jak i rastrowe grafiki. Program wyposażony jest w zestaw rozbudowanych, bitmapowych pędzli, jak i oczywiście narzędzi wektorowych. Do najciekawszych należą wektorowe pędzle. Affinity Designer pozwala płynnie łączyć grafikę wektorową z rastrową, co szczególnie dobrze sprawdza się właśnie przy ilustracjach.

2. Wektorowe grafiki
Kliparty, ikony, znaki, symbole itp. Wektorowe rysowanie w Designerze jest bardzo wygodne, dlatego świetnie nadaje się on do tworzenia wszelkich typowo wektorowych kształtów. Grafik dostaje też do dyspozycji rozbudowany zestaw edytowalnych kształtów podstawowych, takich jak elipsa, gwiazdy, strzałki czy wielokąty.

3. Logo
Designer idealnie nadaje się do projektowania wszelkiego typu znaków firmowych. Jest bardzo dokładny (0,000001 mm), a do tego dochodzi milionowe powiększenie. Obsługa CMYK pozwala projektować logo również z myślą o druku offsetowym. O narzędziach wspomniałem w punkcie powyżej, sprawdzą się także przy projektowaniu znaków firmowych, a także ogólnie przy tworzeniu identyfikacji wizualnej.

4. Projektowanie do druku
Skoro o obsłudze CMYK mowa. Affinity Designer będzie dobrym narzędziem dla chcących projektować do druku. Od wizytówek, przez ulotki, foldery, aż do projektów opakowań. Designer umożliwia również pracę z kolorami dodatkowymi np. z palety Pantone.

5. Web design, UX, UI, interfejsy użytkownika
Affinity Designer to dobre narzędzie do projektowania elementów graficznych stron internetowych; czy to makiet, czy też gotowych obiektów. Elastyczne Obszary robocze (Artboard) ułatwią organizację pracy, a narzędzie Constraints (Ograniczenie) pomoże tworzyć skalowalne interfejsy.

6. Projekty izometryczne
To specyficzny rodzaj grafiki oparty na rzucie izometrycznym. Wykorzystywany w grach lub ilustracjach. Affinity Designer wyposażony jest w zestaw zaawansowanych, nowoczesnych narzędzi, które ułatwiają rysowanie izometryczne.

7. Pozostałe zastosowania
Właściwie wszędzie tam, gdzie mówimy o projektowaniu 2D Affinity Designer może mieć zastosowanie. Czy to przy prostych zadaniach, takich jak tworzenie grafiki na potrzeby mediów społecznościowych, czy bardziej złożonych, choćby przy projektowaniu grafiki do gier.


Czy to dobry program?

Tak. Affinity Designer to bardzo dobry program.
Świetna wydajność i szybkość działania. Przyjazny i estetyczny interfejs. Zgodność ze standardami obowiązującymi w branży, dzięki czemu użytkownicy innych programów szybko się w nim odnajdą. Designer jest przemyślany i nowoczesny.
Więcej informacji znajdziesz w wideo recenzji i artykule. Kliknij, by przejść do recenzji Affinity Designera.


Jak wygląda na tle Adobe Illustratora i CorelDRAW?

Adobe Illustrator i CorelDRAW, to programy z ponad 30-letnią tradycją. Affinity Designer w wersji dla Windowsa pojawił się pod koniec 2016 roku, ma więc sporo do nadrobienia. I to najważniejsza różnica – Designer nie jest tak rozbudowany, jak jego konkurenci.

Poważną przeszkodą może być też fakt, że Designer nie obsługuje aktualnie formatu .DXF (Otwiera ale nie zapisuje). Mówiąc wprost – nie każde zadanie da się w Designerze zrealizować. Ale, tak jak wspomniałem, to młody program i, co najważniejsze, z pewnością będzie rozwijany.

Z drugiej strony Designer jest programem prostszym w obsłudze, więc znakomicie nadaje się dla początkujących projektantów, aczkolwiek ja na początku 2020 roku przesiadłem się z CorelDRAW (po wielu latach pracy) na Affinity Designera i jestem bardzo zadowolony. Np. projekt niniejszej strony internetowej i wszystkie elementy graficzne, zostały przygotowane właśnie w Designerze.

Affinity Designer bierze to, co najlepsze i z Illustratora i z Corela. Z Corela przyjemność rysowania, z Illustratora zarządzanie obiektami.


Skąd wziąć program i jak go zainstalować?

Program nie jest dostępny w wersji pudełkowej, a jedynie w wersji elektronicznej do pobrania z internetu.
Affinity Designera pobierzesz z oficjalnej strony twórców programu, czyli ze strony firmy Serif.

Jeśli jednak chcesz dokładnie przyjrzeć się procedurze pobierania i instalacji programu, to zajrzyj na stronę ze szczegółowym poradnikiem. Zobacz, jak pobrać i zainstalować darmową wersję próbną Affinity Designera.


Ile kosztuje?

Affinity Designer kosztuje około 260 zł 330 zł. Jest to opłata jednorazowa – płacisz 330 zł i korzystasz z programu do końca swojego życia.
Aktualizacje są bezpłatne, ale dotyczą one tylko wersji 1.x. Aktualizacja do wersji 2.x będzie już dodatkowo płatna. Nie wiadomo, kiedy zostanie wydana druga wersja programu, jednak twórcy już zapowiedzieli odpowiedni rabat dla posiadaczy wersji 1.x.

Affinity Designer nie jest dostępny w formie abonamentu.


Czy jest dostępny w języku polskim?

Niestety nie i nie zanosi się na to, aby był. W związku z tym przygotowałem specjalną stronę z tłumaczeniem poleceń Affinity Designera na język polski.
Zobacz tłumaczenie.

Jak zarabiać na grafikach, czyli co może robić grafik

Jeśli jesteś grafikiem, to na pewno szukasz sposobów na zarabianie. Takie możliwości daje portal Etsy.com.
Zapraszam na film, będący wprowadzeniem do tego właśnie serwisu. Etsy może być dla Ciebie źródłem inspiracji, ale także platformą, dzięki której możesz swoje pomysły sprzedawać.

NA CZYM ZARABIAĆ?
Affinity Designer. 7 ustawień, które warto zmienić

Sposób korzystania z różnych funkcji programu to kwestia osobistych upodobań, ale jest kilka domyślnych ustawień Affnity Designera, które warto zmienić.
Starałem się wybrać naprawdę praktyczne opcje, które w realny sposób wpływają na komfort pracy.

ZOBACZ FILM
Jak zainstalować polski słownik?

Affinity Designer obsługuje sprawdzanie pisowni w języku polskim. Wymaga jednak w tym celu odpowiedniej konfiguracji. Należy ręcznie pobrać słownik i wgrać do odpowiedniego foldera. Jak to zrobić?

ZOBACZ, JAK DODAĆ SŁOWNIK