Grafoteka.pl

Grafika wektorowa29.08.2017

Historia edytorów HTML

grafika wektorowa
Historia Edytorów HTML. Początki WWW i omówienie edytora do tworzenia stron internetowych HomeSite

Pierwsze edytory dla projektantów stron WWW

Kiedy zaczynałem pracę, Internet w Polsce nie był jeszcze powszechny.
Miałem więc przyjemność śledzić rozwój projektowania stron internetowych praktycznie od początku. Zarówno proces od strony technologii, jak i od strony oprogramowania.
Dziś pierwsze edytory HTML już nie istnieją. Próbę czasu przetrwało tylko kilka. A są programy, które naprawdę warto zachować w pamięci.

Zapraszam na krótki przegląd legendarnych już dzisiaj edytorów HTML.
Tak na marginesie, jeśli ktoś szuka pomysłu na bloga lub stronę internetową, to warto pomyśleć nad czymś w rodzaju internetowego muzeum.
Kilka lat temu pojawił się taki projekt, nazywał się Product Graveyard, ale niestety sam umarł.

Przygotowanie dobrego materiału o danym programie na pewno wymaga sporo wysiłku. Zapewne nie obeszłoby się bez prób dotarcia bezpośrednio do twórców.
Po wielu programach nie pozostał już dziś żaden ślad. Niekiedy nie zależy na tym nawet samym autorom.

Pod niektórymi grafikami zamieściłem odnośniki do stron, na których udało mi się je znaleźć, ale także niektóre z nich przestały istnieć.

1.

Usługa WWW i pierwsze edytory HTML


Idea Internetu sięga lat 60 ubiegłego wieku, jednak przełomem okazała się usługa internetowa WWW (World Wide Web). Została opracowana w 1989 roku, a odpowiadał za to brytyjski naukowiec i programista sir Tim Berners-Lee. W grudniu 1990 roku usługa została oficjalnie uruchomiona.

Pierwsza strona internetowa wciąż działa i można znaleźć na niej także rzetelne materiały związane właśnie z narodzinami WWW http://info.cern.ch/.

Podobnie jak dziś, do korzystania z usługi WWW niezbędna była przeglądarka WWW. Pierwsza przeglądarka nosiła nazwę WorldWideWeb (Nexus) i co ciekawe, była jednocześnie edytorem.
W 1991 roku pojawiła się publiczna specyfikacja języka HTML, która w następnych latach była dynamicznie rozwijana. W 1996 opublikowana została wersja 2.0 języka HTML. Stanowiła podstawę i wyznaczała standardy dalszego rozwoju tego języka.

HTML także i dziś jest trzonem projektowania stron. Jest to język zrozumiały dla przeglądarek internetowych. Pozwala zamieszczać tekst, odnośniki czy multimedia.
HTML od strony technicznej jest zwykłym tekstem, więc do jego edycji nie są potrzebne żadne wyspecjalizowane narzędzia, ale korzystanie z przeznaczonych do tego zadania edytorów bardzo ułatwia projektowanie.
Najważniejsze, komercyjne narzędzia tego typu zaczęły się pojawiać w połowie lat 90 ubiegłego wieku.

2.

HomeSite


A naszą podróż w czasie rozpoczniemy od absolutnej klasyki.

W drugiej połowie lat 90 edytory do tworzenia stron internetowych powstawały jak grzyby po deszczu, także w Polsce.
Lista bardzo dobrych edytorów dostępnych w tamtym czasie byłaby naprawdę długa, dziś większość z nich nie jest już od lat aktualizowana.


Programem, który miał chyba największy wpływ na branżę w tamtym czasie był HomeSite. Jego interfejs i filozofia pracy stały się inspiracją dla większości powstających wtedy, a także później, edytorów.
Myślę, że warto poświęcić mu nieco więcej uwagi, więc właśnie edytorowi HomeSite w krótkim filmie.3.

HoTMetaL


Do pionierów w dziedzinie edytorów należała firma SoftQuad, założona już w 1984 roku. To właśnie ona odpowiedzialna jest za powstanie pierwszego edytora HTML o nazwie HoTMetaL. Było to w roku 1994.
Narzędzie oferowano w wersji darmowej oraz płatnej, profesjonalnej.
Ostatnia wersja tego edytora pojawiła się w 2000 roku. Była to wersja 6.0.

Hotmetal. Edytor stron HTML
źródło: http://www.krap.pl/mirrorz/www.supermedia.pl/savit/priv/html/html_pl.htm

4.

HotDog


Mniej więcej w tym samym czasie co HoTMetaL, pojawiła się na rynku kolejna legenda, edytor HotDog od firmy Sausage Software.
Świetne, profesjonalne narzędzie rozwijane do 2003 roku. Ostatnia wersja to wersja 7.03.
Dziś wpisując adres strony producenta, będziemy mogli zapoznać się z ofertą... kiełbas :)

Patrząc i na HoTMetaL i na HotDoga widać, że żywot oprogramowania, i to naprawdę bardzo dobrego oprogramowania, może być naprawdę krótki.

Hotmetal. Edytor stron HTML
źródło: http://literacy.kent.edu/Midwest/HTML/editors.htm

5.

CoffeeCup


CoffeeCup Software to przedsiębiorstwo, które powstało w 1996 roku, ale w przeciwieństwie do dwóch poprzednich firm żyje i ma się bardzo dobrze.
Edytor, który CoffeeCup oferowało, pracował początkowo także w trybie graficznym, czyli tzw. WYSIWYG (podobnie jak FrontPage).
Dziś CoffeeCup The HTML Editor jest jednym z najlepszych edytorów skupionych przede wszystkim na pracy z kodem HTML i CSS. Dostępny w okrojonej wersji darmowej oraz pełnej, płatnej (29 dolarów).

Przejdź na stronę z edytorem CoffeeCup The HTML Editor

CoffeeCup. Edytor stron HTML
źródło: http://coding.republika.pl/pdi/rozdzial6.html

6.

FrontPage


Jeśli mówimy o legendarnych edytorach HTML, to nie może też zabraknąć FrontPage'a.
W 1996 roku program został przejęty przez Microsoft od firmy Veermer Technologies i pojawił się na rynku pod klasyczną już dziś postacią
Był to edytor tzw. graficzny, który umożliwiał tworzenie stron bez znajomości kodu HTML.
Lubiany przez początkujących webmasterów i krytykowany przez zawodowców za jakość generowanego kodu HTML. Mimo wielu wad, było to jedno z najważniejszych narzędzi tamtych czasów.

7.

Pajączek


Wymienione powyżej programy miewały niekiedy problem z poprawnym wyświetlaniem polskich znaków diakrytycznych, dlatego ulubionym edytorem polskich webmasterów stał się Pajączek. To rodzimy edytor wydany w 1996, autorstwa Rafała Płatka.
Wielu polskich projektantów stron „wychowało” się na tym edytorze.
Klasyczny Pajączek aktualizowany był ostatnio w 2013 roku, natomiast pojawił się jego następca Pająk V6. Interfejs przypomina Pajączka, ale mamy do czynienia z edytorem dla programistów, który obsługuje nowoczesne technologie. Co ważne, pomaga tworzyć także responsywne strony internetowe.

Przejdź na stronę z edytorem Pająk V6

A wracając do Pajączka, to osobiście najwięcej czasu spędziłem z wersją 2000, której interfejs widoczny jest na zrzucie ekranowym poniżej.

Pajączek 2000. Edytor stron HTML

Affinity Designer. Shape Builder Tool. Jak używać narzędzia?

Shape Builder Tool to znakomite narzędzie, które pojawiło się w drugiej wersji programu. Służy do edycji obiektów wektorowych.
Poznaj wszystkie funkcje narzędzia Shape Builder Tool

Zobacz obszerny przewodnik
Affinity Designer. 7 ustawień, które warto zmienić

Sposób korzystania z różnych funkcji programu to kwestia osobistych upodobań, ale jest kilka domyślnych ustawień Affnity Designera, które warto zmienić.
Starałem się wybrać naprawdę praktyczne opcje, które w wyraźny sposób wpływają na komfort pracy.

ZOBACZ FILM
Affinity Designer TIPS & TRICKS. Edit All Layers

Pora na czwartą część szybkich porad do Affinity Designera. Tym razem przede wszystkim przyjrzymy się funkcji Edytuj wszystkie warstwy (Edit All Layers), która zmienia sposób zaznaczanie obiektów. Jak edytować tekst zastępczy? Insert Filler Text oraz konfiguracja podsuwania, czyli Nudge Distance.

ZOBACZ SZYBKIE PORADY