ROZPOCZNIJ KURS DESIGNERA

Grafoteka.pl

Video tutorial Photoshop. Generowanie panoramy ze zdjęcia

PHOTOSHOP.
TWORZENIE PANORAM


Adobe Photoshop. Praca ze zdjęciami.

Bez względu na to, jaką dziedziną projektowania chcesz się zajmować: czy to projektowaniem ulotek, stron internetowych, czy też grafiką 3D, warto gromadzić kolekcję wykonanych przez siebie zdjęć. Krajobrazów, tekstur, przedmiotów, budynków i wszystkich innych motywów, które uznasz za interesujące. W przyszłości na pewno nie raz będziesz z nich korzystać, nawet jeśli zdjęcia te nie będą doskonałe ani technicznie, ani artystycznie.
Dzięki temu tworzone przez Ciebie projekty nabiorą bardziej indywidualnego charakteru, a ponadto znika problem z prawami autorskimi.

Kiedy zauważysz już interesujący motyw, to warto wykonać nie jedno zdjęcie, a kilka. Taką serię fotografii można będzie połączyć w jedno większe panoramiczne zdjęcie.

Jeśli chodzi o panoramy, to spotkamy się z różnymi rodzajami panoram. Np. panoramy sferyczne, które służą do tworzenia tzw. wirtualnych spacerów i wymagają już specjalistycznego sprzętu, ale ten najprostszy rodzaj panoram, polegający np. na połączeniu trzech lub czterech zdjęć bez problemu wykonsz nawet najprostszą cyfrówką, czy też smartfonem. Wystarczy jedynie pamiętać o kilku sprawach:
1. Przyda się statyw, a jeśli fotografujesz bez statywu, to staraj się w miarę możliwości unikać pionowego przesuwania aparatu, a jedynie wokół jego osi. Chyba że robisz to świadomie z myślą o łączeniu zdjęć nie tylko jedno obok drugiego, ale także w kilku rzędach.
2. Pamiętaj, aby kolejne zdjęcie pokrywało się znacznie z poprzednim, dzięki temu Photoshop lepiej wykona swoją pracę podczas łączenia zdjęć.
Tutorial Photoshop. Tworzenie panoram
Tak jak wspomniałem, samym łączeniem poszczególnych zdjęć zajmie się Photoshop. I właśnie o tym jest poniższy film.
Zobaczysz, jak tworzyć panoramy z pomocą poleceń: Auto-wyrównywanie warstw oraz Auto-mieszanie warstw.
Ponadto zajmiemy się korektą zdjęcia z pomocą warstw dopasowania, a dokładniej z pomocą narzędzia Krzywe.
A zdjęcia wykorzystane w tutorialu możesz pobrać tutaj.


WRÓĆ DO FILMÓW PHOTOSHOPAWróć do strony z filmami do Photoshopa

ZOBACZ TAKŻE: Zobacz wszystkie tutoriale do Photoshopa Affinity Designer. Co warto wiedzieć na początek? Affinity Designer. Filmy instruktażowe dla początkujących Affinity Designer. Tłumaczenie poleceń na język polski Affinity Designer. TIPS&TRICKS