Zobacz szczegóły kursu

Grafoteka.pl

Nowości Photoshopa CC 2020, czyli wersji 21 programu do grafiki

PHOTOSHOP CC 2020. CO NOWEGO?
NARZĘDZIE ZAZNACZANIE OBIEKTÓW I PANEL WŁAŚCIWOŚCI


Photoshop CC 2020.
Nowości i usprawnienia wersji 21 Photoshopa.


4 listopada 2019 roku odbyła się konferencja Adobe MAX, gdzie zaprezentowano nowości w programach pakietu Creative Cloud, w tym także nowości 21 wersji Photoshopa.

Co nowego?

Jedno narzędzie oraz cała garść ulepszeń w wielu obszarach pracy Photoshopa i co najważniejsze — ulepszeń praktycznych. Mówiąc krótko, nie jest to przełomowa wersja, ale naprawdę udana.

Poniżej znajdziesz filmy instruktażowych omawiające najważniejsze zmiany w wersji 21 Photoshopa.Photoshop 2020 — najpraktyczniejsze zmiany

1. ZAZNACZANIE OBIEKTÓW, czyli jedyne nowe narzędzie wersji 21 Photoshopa

Zgodnie z nazwą jest to narzędzie do tworzenia zaznaczeń, a dokładniej mówiąc służy do wskazania obszaru, wewnątrz którego mechanizmy Photoshopa dokonają analizy i zaznaczą te piksele, które uznają za stosowne. Za tą procedurą stoi samoucząca się, sztuczna inteligencja nazwana Adobe Sensei.
Narzędzie Zaznaczanie obiektów jest bardzo podobne w swoim działaniu do narzędzia Szybkie zaznaczanie.
W kwestii zaznaczania i usuwania zbędnych elementów obrazu pojawiły się również dwa usprawnienia. To polecenia Usuwanie tła i Zaznaczanie tematu. Dostępne są z poziomu panelu Właściwości.

Nowości Photoshop 2020. Zaznaczanie obiektów, usuwanie tła

2. PANEL WŁAŚCIWOŚCI

Nowy Photoshop to zwiększona funkcjonalność panelu Właściwości. Pojawiło się tutaj sporo usprawnień związanych z konkretnymi typami warstw. Na szczególną uwagę zasługuje sekcja Szybkie operacje.

Nowości Photoshop 2020. Panel Właściwości, nowe opcje


3. PRACA Z TEKSTEM

Dobrym przykładem nowych możliwości panelu Właściwości są warstwy tekstu. Photoshop w wersji 21 to sporo ulepszeń, jeśli chodzi o pracę z tekstem, a dostęp do nowości umożliwia przede wszystkim właśnie panel Właściwości.
Ikona Zestawy stylistyczne czcionek OpenType, kontrola wymiarów i położenia warstwy tekstu, Konwersja na ramkę, Konwersja na kształt, to najważniejsze zmiany, jeśli chodzi o tekst.

4. WYPEŁNIANIE Z UWZGLĘDNIENIEM ZAWARTOŚCI

W 21 wersji programu Photoshop dodano trzy nowe opcje obszaru próbkowania w przestrzeni roboczej Wypełnianie z uwzględnianiem zawartości. Na szczególną uwagę zasługuje możliwość samodzielnego zdefiniowania obszaru próbkowania. Daje to lepszą kontrolę nad rezultatem, ale też zachęca do bardziej kreatywnego korzystania z narzędzia.

Nowości Photoshop 2020. Wypełnianie z uwzględnieniem zawartości. Próbkowanie obrazu

5. WYPACZENIE

Photoshop 2020 wyposażony został w nowe funkcje usprawniające pracę z Wypaczeniem. Związane są z pracą z siatkami. Teraz możemy skorzystać z predefiniowanych rozmiarów siatek lub tworzyć własne siatki. To zapewnia precyzyjną kontrolę nad modyfikowanymi obszarami obrazu, dzięki czemu narzędzie Wypaczenie stało się dokładniejsze i zdecydowanie bardziej praktyczne.

Nowości Photoshop 2020. Dodawanie własnych linii siatek i punktów kotwiczenia

6. INNE PRAKTYCZNE ZMIANY

To nie koniec zmian w wersji 21 programu. Dokładny spis nowości i usprawnień Photoshopa 2020 znajdziesz na stronie firmy Adobe , a poniżej lista kilku, moim zdaniem, najpraktyczniejszych ulepszeń. Zmiany te możesz bliżej poznać, oglądając ostatnią część cyklu filmów poświęconych właśnie nowościom wersji 21.

1. Powiększanie zawartości warstwy
Wystarczy w panelu Warstwy kliknąć warstwę, przytrzymując jednocześnie klawisz Alt, by powiększyć jej zawartość. Proste i bardzo przydatne w codziennej pracy.

Usprawnione obracanie warstw
Do tej pory, pracując z poleceniem Przekształć swobodnie, aby obrócić warstwę, należało precyzyjnie celować w uchwyty narożne. Teraz obracanie działa również w pewnej odległości od uchwytów.

Uproszczone dodawanie warstw
Nowa ikonka polecenia Utwórz warstwę to zapowiedź kolejnej praktycznej zmiany. Naciśnięcie ikony po prostu doda nową warstwę bez jednoczesnego otwierania dodatkowego okna z takimi opcjami jak, nazwa warstwy czy krycie.

Ujednolicone działanie przekształceń
Niedawno pojawiła się w Photoshopie możliwość proporcjonalnego przekształcania warstw bez konieczności używania klawisza Shift. Niestety funkcja ta nie działała w przypadku niektórych typów warstw np. warstw wektorowych. Od teraz proporcjonalne przekształcanie działa tak samo dla wszystkich rodzajów warstw.

Praca z pędzlami
Klawisz tylda (∼) usprawnia teraz pracę z pędzlami. Sprawia, że bieżący pędzel zaczyna funkcjonować podobnie, jak narzędzie Gumka.
Drugie usprawnienie to możliwość obracania końcówki pędzla z pomocą strzałek na klawiaturze.

Zamykanie wielu dokumentów przy pomocy polecenia Zamknij inne
W Photoshopie bardzo często zachodzi potrzeba pracy z większą liczbą otwartych dokumentów. Od wersji 21 możemy skorzystać z nowego polecenia, usprawniającego ten obszar działania programu. To polecenie Zamknij inne, dostępne z poziomu menu Plik. Zamyka wszystkie okna dokumentów poza bieżącym.

Obsługa animowanych plików GIF
Photoshop pozwala od teraz zapisywać dokumenty z klatkami, czyli animacje, bezpośrednio w formacie GIF, z pomocą polecenia Zapisz jako. Do tej pory należało korzystać z narzędzia Zapisz dla Internetu.

Zapisywanie plików w chmurze
Od wersji 21 Photoshopa firma Adobe kładzie większy nacisk na możliwość zapisywania plików bezpośrednio na ich serwerach.


WRÓĆ DO FILMÓW PHOTOSHOPAWróć do strony z wszystkimi filmami do Photoshopa

ZOBACZ TAKŻE: Zobacz wszystkie tutoriale do Photoshopa Affinity Designer. Co warto wiedzieć na początek? Affinity Designer. Filmy instruktażowe dla początkujących Affinity Designer. Tłumaczenie poleceń na język polski Affinity Designer. TIPS&TRICKS