Skróty klawiszowy Alt+Backspace oraz Ctrl+Backspace pozwalają wygodnie nadać wypełnienie kolorem pierwszego planu oraz kolorem tła. Ale skróty te działają nie tylko w przypadku „zwykłych” warstw, mogą być również przydatne podczas pracy z warstwami tekstowymi. Skróty te są o tyle użyteczne, że nie trzeba zaznaczać samego tekstu, wystarczy jedynie wskazać warstwę tekstową.
Jeżeli obracamy dokument, w którym zdefiniowane zostały również linie pomocnicze, to linie te zostaną obrócone razem z dokumentem. Aby tego uniknąć możemy zablokować linie pomocnicze. Widok>Zablokuj linie pomocnicze. Teraz podczas manipulowania dokumentem linie pomocnicze zachowywają stałe położenie.
Aby odblokować warstwę tła wystarczy przeciągnąć ikonę kłódki na ikonę Usuń warstwę w dolnej części panelu Warstwy.
W nowszych wersjach Photoshopa, wystarczy po prostu kliknąć ikonę kłódki.
Aby przełączać się pomiędzy zgrupowanymi w panelu narzędziami, zamiast wysuwać grupę, skorzystajmy z klawisza Alt.
Przytrzymujemy Alt i klikamy wybraną grupę do momentu, gdy wyświetli się potrzebne nam w danej chwili narzędzie.
Skrót klawiszowy Shift+Tabulator pozwala nam ukryć wszystkie panele oprócz panelu Narzędzia. Wystarczy jednak zbliżyć kursor do krawędzi obszaru roboczego, by panele pojawiły się ponownie. Odpowiada za to opcja Automatycznie pokaż ukryte panele. Skrót Ctrl+K Interfejs i znajdziemy tutaj polecenie, którego szukamy, czyli Automatycznie pokaż ukryte panele. Opcję możemy wyłączyć.
Aby zmienić krycie warstwy, możemy skorzystać z klawiszy numerycznych, ale czy w podobny sposób można kontrolować Wypełnienie?
Jak najbardziej, wystarczy do powyższych klawiszy dodać klawisz Shift np. Shift+2 to Wypełnienie 20%.
Ta zasada obowiązuje również podczas pracy z wieloma innymi narzędziami np. narzędziami do malowania, Gumką czy Stemplem. Nie w każdym wypadku będzie miał zastosowanie klawisz Shift, a w niektórych sytuacjach będzie miał inne zastosowanie niż zmiana Wypełnienie np. w przypadku narzędzi do malowania odpowiada za Przepływ.
W menu Plik znajdziemy niepozorne polecenie Odwróć. Jakie ma zastosowanie?
Przywraca ostatnio zapisaną wersję naszego projektu. Najważniejszy jest fakt, że informacja o przywróceniu zostaje dodana jako stan historii, dzięki temu możemy tworzyć kilka wersji pliku i porównywać je ze sobą, korzystając właśnie ze stanów historii.
Wybierając w Photoshopie CS4 (lub nowszym) polecenia z menu zauważymy, że część z nich jest domyślnie ukryta w celu zachowania większej przejrzystości (choć zależy to od konfiguracji przestrzeni roboczej). Jeżeli często sięgamy do któregoś z poleceń, wybieranie za każdym razem opcji Pokaż wszystkie polecenia menu może być męczące. W takiej sytuacji nim sięgniemy do paska menu, przytrzymajmy klawisz Ctrl. Wtedy wszystkie polecenia będą dostępne.
Jeśli na danej warstwie zaaplikujemy styl warstwy (z własnymi lub też gotowymi ustawieniami), a efekt będzie jak na nasze potrzeby zbyt intensywny lub przeciwnie zbyt mało wyrazisty, kliknijmy ikonę Stylu warstwy prawym klawiszem.
Ostatnie polecenie z rozwiniętego menu to Skaluj efekty. Polecenie pomoże nam zmodyfikować efekty bez skalowania obiektów. Przydatne przede wszystkim, gdy zmieniamy rozdzielczość naszego obrazka. Będziemy mogli szybko dopasować parametry do nowych rozmiarów warstwy.
Na palecie Warstwy znajdują się dwie podobnie brzmiące opcje: Krycie oraz Wypełnienie. Czym się różnią? Wypełnienie działa na zawartość warstwy, nie działa jednak na skojarzone z nią style. Krycie natomiast pozwoli nam kontrolować zarówno piksele znajdujące się na warstwie, jak i zaaplikowane style.
Skrót klawiszowy Ctrl+F pozwala jeszcze raz zaaplikować ostatnio użyty filtr. Jest to szczególnie przydatne podczas pracy z filtrami Chmury i Chmury różnicowe (Filtr>Renderowanie>). Wielokrotne naciśnięcie skrótu Ctrl+F pozwoli wygenerować różnorodne wzory (zwłaszcza podczas pracy z filtrem Chmury różnicowe).
Efekt możemy dodatkowo wzmocnić, przytrzymując klawisz Alt podczas wybierania polecenia.
Od wersji CC 2017 kombinacja klawiszy Ctrl F wywołuje funkcję wyszukiwania, ostatnio użyty filtr wywołamy skrótem Alt Ctrl F.
Jeżeli pracujemy z dużą ilością przezroczystych warstw lub warstw, które wychodzą poza obszar dokumentu, przyda się uaktywnienie opcji Widok>Pokaż>Krawędzie warstwy.