ADOBE PHOTOSHOP TIPS&TRICKS. BŁYSKAWICZNE PORADY WIDEO
To strona z poradami, dzięki którym Twoja praca z Photoshopem na pewno stanie się choć trochę wydajniejsza.
Podpowiedzi przygotowane zostały z myślą o początkujących i nieco bardziej zaawansowanych użytkownikach.
Poniżej znajdziesz wskazówki, które przede wszystkim mają wartość praktyczną oraz są może nieco mniej znane.
Porady przygotowane zostały z wykorzystaniem różnych wersji Photoshopa, dlatego niektóre rozwiązania mogą wyglądać inaczej w zależności od używanej przez Ciebie wersji programu.
Dotyczy to choćby z korzystania z klawisza Shift. W nowszych wersjach Photoshopa często zastępowany jest klawiszem Alt.
Oprócz tekstowego objaśnienia danej opcji lub narzędzia, każdą poradę możesz także obejrzeć w formie krótkiego filmu.
Barwa/Nasycenie to narzędzie, które umożliwia dopasowanie barwy, nasycenia oraz jasności kolorów obrazka.
Wśród dostępnych w dialogowym oknie opcji można zauważyć niewielką ikonę rączki. Ta funkcja nosi nazwę Dopasowanie na obrazie.
Po jej włączeniu zmieni się sposób edycji kolorów. Nasza praca będzie polegać od teraz na przeciąganiu kursorem w obrębie obrazu, po wcześniejszym kliknięciu wybranego obszaru.
Przytrzymanie dodatkowo klawisza Alt pozwoli nam zwiększyć precyzję, jeśli chodzi o kontrolowanie wartości.
Przytrzymanie klawisza Ctrl pozwoli nam modyfikować nie nasycenie, a barwę.
Photoshop już od wielu wersji regularnie dodaje nowe funkcje, które wykorzystują moc obliczeniową kart graficznych.
Jedną z takich opcji jest możliwość specyficznego przesuwania widoku dokumentu. To Przesuwanie przez strzepnięcie.
Przewijanie narzędziem Rączka sprawia, że dokument w charakterystyczny sposób „pływa”.
Można ten efekt wyłączyć w razie potrzeby.
Edycja>Preferencje>Narzędzia.
I w tym miejscu odznaczamy opcję: Włącz przesuwanie przez strzepnięcie.
Narzędzie Kadrowanie służy do zmiany rozmiarów dokumentu poprzez dodanie lub usunięcie obszaru. Z narzędziem tym związana jest całkiem spora liczba dodatkowych opcji, a jedna z nich to Usuń wykadrowane piksele.
Znajduje się na pasku opcji i decyduje o tym, czy obszar znajdujący się poza właściwą częścią dokumentu zostanie zachowany, czy też usunięty.
Ta porada jest zbliżona tematem do porady powyżej. Również dotyczy obszaru poza właściwymi rozmiarami dokumentu.
W menu Obraz znajdziesz polecenie Pokaż wszystko. Po jego wybraniu wyświetlone zostaną wszystkie elementy dokumentu, chodzi o te obszary, które znajdują się poza jego krawędziami.
Aby zmienić język Photoshopa z polskiego na angielski należy dezaktywować plik z polskim tłumaczeniem.
Jego domyślna lokalizacja to: C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CC 2019\Locales\pl_PL\Support Files.
W folderze Support Files znajduje się plik o nazwie tw10428_Photoshop_pl_PL.dat. Wystarczy w dowolny sposób zmodyfikować rozszerzenie i ponownie uruchomić Photoshopa. Od teraz będzie można korzystać z interfejsu w oryginale.
Klawisz tabulatora będzie bardzo pomocny podczas nadawania warstwom nazw. A dokładniej w sytuacji, gdy jednorazowo chcemy zmienić nazwę dla więcej niż jednej warstwy.
W przypadku pierwszej wybranej przez nas warstwy, zmiany dokonujemy tradycyjnie np. klikając dwukrotnie na jej obecnej nazwie. Wpisujemy nową nazwę, ale nie zatwierdzamy zmiany lecz w tym momencie naciskamy klawisz Tab na klawiaturze. Od razu przejdziemy do zmiany nazwy warstwy znajdującej się poniżej.
Domyślna jednostka miary dla tekstu w Photoshopie to punkt. I jest to najczęściej optymalne ustawienie, punkt to jednostka obowiązująca powszechnie w projektowaniu graficznym. Jednak w Photoshopie możemy to zmienić i wybrać pracę z milimetrami lub pikselami w razie potrzeby. Edycja>Preferencje>Jednostki i miary.
I wśród dostępnych opcji w sekcji Jednostki możemy znaleźć ustawienia dla tekstu.
Oś czasu to Panel, który umożliwia pracę z plikami wideo oraz tworzenie animacji, również z wykorzystaniem warstw. Jednak parametry, które możemy animować są ściśle określone i związane z typem warstw. Pracując z głównymi typami warstw, nie będziemy mogli animować obrotu. Aby to zrobić, należy przekształcić zwykłą warstwę na obiekt inteligentny.
Klikamy prawym klawiszem wybraną warstwę i wybieramy polecenie Konwertuj na obiekt inteligentny.
Ta porada nie ma wartości praktycznej, a do tego temat ten pojawił się już wcześniej. Chodzi o nazwy kodowe kolejnych wersji Photoshopa. Nazwa kodowa używana jest na etapie produkcyjnym, na wewnętrzny użytek zespołu pracującego nad kolejnymi wersjami Photoshopa.
Aby sprawdzić nazwę kodową używanej przez siebie wersji, należy przytrzymać klawisz Ctrl i sięgnąć do polecenia Informacje o programie Photoshop z menu Pomoc.
Warto też przyjrzeć się historii kryjącej się za nazwami kodowymi.
Obiekty wektorowe można tworzyć i dodawać korzystając m.in. z narzędzi znajdujących się w dolnej części palety z narzędziami. Praca z obiektami wektorowymi ma wiele zalet, np. łatwe nadawanie wypełnień, czy też skalowanie bez utraty jakości.
Więcej szczegółów w dostępnym filmie.
Klikając w panelu Warstwy prawym klawiszem na wybranej warstwie, uzyskasz w Photoshopie dostęp do całkiem sporej liczby opcji. Jedna z nich to polecenie Szybki eksport jako…. Pozwala zapisać do pliku zawartość wybranej warstwy.
Edycja>Preferencje>Eksportuj. W tym miejscu możesz dodatkowo skonfigurować opcje związane z szybkim eksportem: wybrać format zapisywanego pliku (PNG, JPG, GIF, SVG), ustawienia związane np. ze stopniem kompresji, czy też miejscem docelowym zapisywanego pliku.
W górnym menu Tekst znajdziesz narzędzie Dobierz czcionkę.
Jeśli szukasz nazwy kroju użytego w danym projekcie, możesz skorzystać z pomocy tego właśnie narzędzia. Dzięki inteligentnej analizie obrazu narzędzie to postara się rozpoznać krój pisma i zaproponować właściwą albo chociaż podobną czcionkę zainstalowaną na Twoim komputerze lub z biblioteki Typekit.
Wśród dostępnych paneli, w menu Okno, znajdziemy panel Klawisze modyfikatorów.
Znajdziemy w nim trzy przyciski emulujące trzy najważniejsze klawisze używane podczas pracy ze skrótami klawiaturowymi w Photoshopie. Są to klawisze: Shift, Ctrl, Alt.
Ten panel pomyślany jest jako narzędzie wspomagające pracę z urządzeniami dotykowymi, ale może być przydatny, gdy chcemy skorzystać ze skrótów klawiaturowych a w danym momencie mamy np. zajętą drugą rękę lub mamy problemy z klawiaturą.
Easter egg, to popularna nazwa treści ukrytych przed użytkownikiem, często w formie żartu. Jeśli chodzi o Photoshopa, to nie ma ich zbyt wielu, a jednym z takich żartów jest możliwość dodania ikony banana do panelu z narzędziami.
Przechodzimy do ustawień paska narzędzi:
Edycja>Pasek narzędzi
Teraz po prostu przytrzymujemy klawisz Shift i naciskamy przycisk Gotowe.
W dolnej części paska z narzędziami pojawi się ikona banana.
Aby ikonę usunąć, wystarczy wykonać te same czynności, jedynie zamiast klawisza Shift należy przytrzymać klawisz Ctrl.
Pracując z tabletem piórkowym, możesz niekiedy napotkać w Photoshopie problemy np. z wykrywaniem siły nacisku czy kata nachylenia piórka. Jeśli tak, to możesz skorzystać z poniższej porady, być może zadziała u Ciebie. U mnie taki problem występuje, od kilku wersji programu, z tabletem Wacom Intuos4.
Pierwszy krok to przejście do następującej lokalizacji: C:\Users\Twoja Nazwa\AppData\Roaming\Adobe\Adobe Photoshop CC 2019\Adobe Photoshop CC 2019 Settings
W folderze Adobe Photoshop CC 2019 Settings utwórz dokument o nazwie PSUserConfig.txt.
A w pliku tym umieść następujący wpis: Use WinTab UseSystemStylus 0
Po restarcie Photoshopa jest szansa, że tablet będzie działał poprawnie.