Zobacz szczegóły kursu

Grafoteka.pl

Grafika komputerowa. Kompresja formatu JPG/JPEG

SEKRETY FORMATU JPG
PROGRAMY DO KOMPRESJI


Podstawy grafiki komputerowej.

Któż nie zna formatu JPG?
Ale zawsze warto przyjrzeć mu się nieco wnikliwiej, zwłaszcza, jeśli zajmujesz się grafiką.

W tym dwuczęściowym video tutorialu przeprowadzimy mały test i porównamy narzędzia oraz rezultaty kompresji w sześciu różnych programach.
Mnie wyniki nieco zaskoczyły, zwłaszcza fakt, jak świetnym narzędziem okazał się pod tym względem Gimp.

Format JPEG/JPG (Joint Photographic Experts Group) to jeden z najważniejszych formatów w pracy praktycznie każdego grafika: zdjęcia, internet, poligrafia, wszędzie tam jednym z głównych formatów jest właśnie format JPG.

Z czego wynika popularność formatu JPG?

Oferuje bardzo dobrą jakość przy stosunkowo niewielkim rozmiarze pliku (licząc z kilobajtach).
Dobre rezultaty format JPG zawdzięcza tzw. stratnej kompresji. To algorytm, który ingerując w kolor, usuwa część informacji z obrazka i tym samym zmniejsza jego rozmiar.
Każdy użytkownik komputera ma z tym formatem do czynienia rzadziej lub częściej, a już na pewno z obrazków JPG korzysta każdy początkujący grafik.
Nie każdy ma potrzebę bliższego przyjrzenia się, jak działają algorytmy tego formatu, jednak grafik powinien czuć się do tego zobowiązany. Pliki JPG często stanowią poważną część projektu np. strony internetowej, ich jakość wpływa więc na jakość całej pracy.

I o tym jest poniższy materiał.

Poznaj format JPG nieco bliżej.

Tutorial nie skupia się na matematyce, która stoi za algorytmami, zajmiemy się stroną praktyczną i to na dwa sposoby.
Po pierwsze sprawdzimy uważnie, jak zmiany poszczególnych parametrów, takich jak: Jakość, Podformat, Rozmycie czy Optymalizacja wpływają na jakość samego obrazu oraz na jego rozmiar.
Po drugie zrobimy mały test i porównamy, jak działają narzędzia do kompresji w kilku programach do edycji grafiki oraz w kilku narzędziach typowo przeznaczonych do pracy z plikami JPG.

Praktycznie każdy program do grafiki oferuje narzędzia pozwalające kontrolować jakość i rozmiar pliku JPG. I w każdym programie wyglądają one nieco inaczej.
Dlatego w pierwszej części omówimy narzędzia oraz uzyskane rezultaty w Photoshopie, CorelDRAW i w Gimpie.
A w drugiej przetestujemy trzy „specjalistyczne“ aplikacje:
Optimizilla — narzędzie dostępne z poziomu przeglądarki internetowej.
JPEGmini — zobaczmy, jak sprawdzi się płatne oprogramowanie do kompresji plików JPG.
FileOptimizer — troszkę inne podejście do pracy z plikami JPG.

ZOBACZ TAKŻE: Zobacz wszystkie kursy do grafiki Adobe Photoshop. 14 sposobów na wybieranie warstw Photoshop CS3-CS6. Omówienie wersji Zwykłej i Extended MiniKurs CorelDRAW. Rysowanie wektorowego samolotu. 6 części! CorelDRAW. Wektorowa grafika na stronach internetowych.