Zobacz szczegóły kursu

Grafoteka.pl

Bezpłatny kurs Photoshopa dla początkujących.

KURS PHOTOSHOP
BEZPŁATNY KURS WIDEO „MÓJ PIERWSZY KROK”


Rozpoczynasz naukę Photoshopa?

Photoshop to jedno z najważniejszych narzędzi pracy profesjonalisty zajmującego się obróbką obrazu. Czy to fotografa, czy grafika projektanta, czy też web designera.

Dlaczego Photoshop jest tak popularny?

Photoshop to po prostu jeden z najlepszych programów graficznych. Jeśli myślisz o grafice troszkę poważniej, to zdecydowanie warto inwestować w naukę jego obsługi.
Swoją przygodę z Photoshopem możesz zacząć już teraz od bezpłatnego kursu Adobe Photoshop „MÓJ PIERWSZY KROK”.

To 47 filmów instruktażowych, ponad 12 godzin filmów instruktażowych omawiających podstawy pracy z Photoshopem.

Kurs tworzony był od 2011 roku, więc część filmów oparta została o wcześniejsze wersje Photoshopa np. CS4.

OWOCNEJ NAUKI!

Darmowy kurs Photoshop. Bezpłatna nauka Adobe Photoshop.

SPIS TREŚCI KURSU ADOBE PHOTOSHOP


1. POBIERANIE I INSTALACJA PHOTOSHOPA

Pracę i naukę należy rozpocząć oczywiście od pobrania i zainstalowania Photoshopa. Na początek będzie to pełna, ale 7-dniowa wersja Photoshopa.
Nie jest to trudne, ale wymaga założenie konta na stronie firmy Adobe. W filmie porozmawiamy także o tym, ile kosztuje korzystanie z Photoshopa.

Czas trwania: 06:492. INTERFEJS PHOTOSHOPA. CZĘŚĆ 1

Pierwszy krok poznawania Photoshopa to zapoznanie się z interfejsem programu.
Menu, Pasek opcji, Pasek narzędzi oraz panele podręczne, które umożliwiają dostęp do opcji związanych z konkretnymi obszarami pracy np. warstwami, pędzlami czy kolorem.

Czas trwania: 06:493. INTERFEJS PHOTOSHOPA. CZĘŚĆ 2

W drugim rozdziale poznasz przede wszystkim opcje związane z konfiguracją interfejsu Photoshopa. Przestrzenie robocze, dostosowywanie poleceń, narzędzi czy skrótów klawiaturowych.
Ponadto porozmawiamy o podstawach pracy z oknem dokumentu np. z powiększaniem obrazu.

Czas trwania: 08:304. INTERFEJS. NOWOŚCI OD WERSJI CS6

W wersji CS6 Photoshopa pojawiła się możliwość wyboru motywu kolorystycznego interfejsu. W praktyce oznacza to, że od tej wersji można pracować z ciemnym interfejsem.
Wersja CS6 przyniosła jeszcze kilka ważnych zmian, o których porozmawiamy w tym rozdziale. To choćby możliwość filtrowania ze względu na rodzaj warstw w panelu warstwy.

Czas trwania: 12:525. PRACA Z PLIKAMI. CZĘŚĆ 1

Jak tworzyć nowe dokumenty w Photoshopie? Jak otwierać, zapisywać i importować pliki?
To wszystko w tym i następnym rozdziale.
Dokładne omówienie okna dialogowego Nowy dokument. Definiowanie rozmiarów, jednostek i głębi bitowej.
Z tego rozdziału dowiesz się także, czym jest rozdzielczość obrazka.
Dzięki temu rozdziałowi poznasz kilka podstawowych pojęć związanych nie tylko z Photoshopem, ale z grafiką komputerową w ogóle.

Czas trwania: 08:316. PRACA Z PLIKAMI. CZĘŚĆ 2

W kolejnej części kontynuujemy omawianie pracy z plikami w Photoshopie.
Otwieranie i segregowanie plików.
Kolor odgrywa bardzo ważną rolę podczas pracy z grafiką, dlatego zarządzanie kolorami to istotny aspekt pracy z Photoshopem.
Porozmawiamy o profilach kolorów, a także o zapisywaniu obrazków na potrzeby publikowanie w Internecie.
Jednym z zagadnień będzie praca z plikami RAW.

Czas trwania: 09:337. PRACA Z WARSTWAMI. CZĘŚĆ 1

Warstwy w Photoshopie to wirtualne arkusze, na których tworzone są elementy obrazu.
W tej części poznasz bliżej panel Warstwy. Konfiguracja sposobu wyświetlania warstw, menu Warstwy, dodawanie i usuwanie warstw, a także typy warstw. Ponadto porozmawiamy o łączeniu i rozłączaniu warstw.

Czas trwania: 15:538. PRACA Z WARSTWAMI. CZĘŚĆ 2

Drugą część poświęconą warstwom w Photoshopie rozpoczniemy od omówienia sposobów na kopiowanie zawartości warstw lub ich części.
Jednym z głównych tematów tej części będzie praca z Grupami warstw.
Ponadto dowiesz się, czym jest spłaszczanie warstw. Omówimy także dodatkowe opcje związane np. przezroczystością warstw oraz maskami warstw.

Czas trwania: 20:159. PANEL HISTORIA, CZYLI WIELOPOZIOMOWE COFANIE

Panel Historia służy przede wszystkim do cofania wykonanych już operacji, ale oferuje znacznie więcej możliwości, niż podobne rozwiązania w programach graficznych. Jedną z takich funkcji są Migawki. Do bardziej zaawansowanych opcji należy tzw. historia nieliniowa.

Czas trwania: 10:3010. PODSTAWOWE OPERACJE NA OBRAZKACH

Do podstawowych operacji wykonywanych na obrazie można zaliczyć: zmianę rozmiaru obrazka, obszaru roboczego, rozdzielczości oraz obrót obrazka.
Ten rozdział omawia działania, jakie możemy zastosować dla całego obrazka, jak i tylko jego część.
Z bardziej zaawansowanych technik poznasz tzw. Ponowne próbkowanie, czyli mechanizmy stojące za zwiększaniem lub zmniejszaniem rozmiaru obrazka.

Czas trwania: 18:4111. WYOSTRZANIE ZDJĘĆ

Wyostrzanie obrazu to czynność, której należy poddać praktycznie każde zdjęcie, po zakończonej edycji.
Photoshop umożliwia przeprowadzanie wyostrzania na kilka sposobów z wykorzystaniem różnych narzędzi i technik — od bardzo prostych, po zaawansowane.
W tym rozdziale poznasz dwa sposoby wyostrzania zdjęć. Najpopularniejszy, z wykorzystaniem filtra Maska wyostrzająca. I drugą technikę, opierającą się na innym podejściu do tematu. Skorzystamy z filtra o nazwie Górnoprzepustowy.

Czas trwania: 12:0912. NARZĘDZIE KADROWANIE CS3-CS5

Kadrowanie to operacja przycinania obrazka. W Photoshopie służy do tego narzędzie Kadrowanie i jest to narzędzie o naprawdę dużych możliwościach. Umożliwia także zmianę rozmiarów obrazka, zwiększenie obszaru roboczego, kontrolowanie kompozycji z pomocą nakładki linii kadrowania oraz obracanie obrazu.

Czas trwania: 12:2913. NARZĘDZIE KADROWANIE CS6

Narzędzie Kadrowanie zostało od wersji CS6 wzbogacone o dodatkowe możliwości. Zmienił się przede wszystkim sam sposób kadrowania. Rezultat jest ten sam, ale praca z Kadrowaniem wygląda nieco inaczej.
W tym rozdziale omówione zostaną predefiniowane ustawienia proporcji i rozmiarów kadrowania. Opcje prostowania oraz siatka kompozycyjna.

Czas trwania: 13:3214. KOLOR W PHOTOSHOPIE. TRYBY I PROFILE

Możliwości pracy z kolorem są w Photoshopie bardzo rozbudowane.
W pierwszej części porozmawiamy o podstawach, czyli o narzędziu Próbnik kolorów i o trybach kolorów: RGB, CMYK czy Lab.
Ponadto przyjrzymy się opcjom dostępnym w Ustawieniach koloru oraz profilom koloru.

Czas trwania: 15:3615. KOLOR W PHOTOSHOPIE. NARZĘDZIA

Do najważniejszych narzędzi służących do pracy z kolorem w Photoshopie należą Próbnik koloru, paleta Kolor oraz Próbki.
W tym rozdziale porozmawiamy też o wypełnianiu kolorem i o narzędziach służących do tego celu. To np. narzędzia Gradient i Kroplomierz.

Czas trwania: 29:3216. TWORZENIE ZAZNACZEŃ

Zaznaczanie fragmentów obrazu to jedna z podstawowych czynności, zwłaszcza podczas edycji.
W Photoshopie możesz tworzyć zaznaczenia na bazie koloru lub kontrastu oraz z pomocą narzędzi do rysowania zaznaczeń, takich jak choćby Zaznaczanie prostokątne.


Czas trwania: 16:0417. NARZĘDZIE POPRAW KRAWĘDŹ (ZAZNACZ I MASKUJ)

Kolejny rozdział także poświęcony będzie tworzeniu zaznaczeń.
Do najbardziej skutecznych narzędzi pomagających wyodrębniać fragmenty zdjęć, należy narzędzie Popraw krawędź (Zaznacz i maskuj). Choć właściwie nie służy do samego tworzenia zaznaczeń, ale do edycji już istniejącego zaznaczenia, to i tak jest w wielu sytuacjach niezastąpione np. przy wyodrębnianiu włosów czy sierści.

Czas trwania: 11:3618. MASKOWANIE W PHOTOSHOPIE

Maska to obrazek wektorowy lub bitmapowy, a jego zadanie polega na ukrywaniu lub wyświetlaniu fragmentu obrazka, do którego możemy maskę przypisać.
Maski w Photoshopie to temat bardzo rozbudowany, w tym filmie porozmawiamy o dodawaniu masek do warstw, tworzeniu masek z zaznaczeń oraz o tzw. trybie szybkiej maski.

Czas trwania: 18:1319. PRACA Z TEKSTEM. CZĘŚĆ 1

Photoshop nie jest programem do składu publikacji, dlatego w przeciwieństwie do InDesigna, jego możliwości pracy z tekstem są nieco mniejsze. Mniejsze, ale i tak całkiem rozbudowane, jak na program głównie do edycji obrazów.
Do pracy z tekstem służą w szczególności dwa narzędzia: Tekst oraz panele Akapit i Typografia.
W pierwszej części poznasz podstawowe opcje związane z formatowaniem tekstu w Photoshopie, takie jak krój fonta czy jego kolor. Ponadto porozmawiamy o tekście akapitowym oraz o umieszczaniu tekstu na ścieżkach.

Czas trwania: 11:0220. PRACA Z TEKSTEM. CZĘŚĆ 2

Druga część pracy z tekstem w Photoshopie to film poświęcony przede wszystkim opcjom umieszczonym na panelu Typografia. Jedną z nich jest kerning, czyli kontrolowanie odległości pomiędzy literami.
Skalowanie tekstu w pionie i w poziomie, przekształcenie tekstu w wersaliki i kapitaliki, sztuczne pochylanie i pogrubianie liter to kolejne opcje omówione w tym rozdziale.
Ponadto: wyrównywanie tekstu, justowanie, dzielenie wyrazów oraz korzystanie ze słownika.

Czas trwania: 08:2621. STYLE WARSTW. CZĘŚĆ 1

Style warstw to zestaw narzędzi służących do tworzenia różnego rodzaju efektów, takich jak dodawanie cienia, wytłoczeń na krawędziach obiektów, tekstur i wypełnień kolorem.
Efekt dodawany jest do warstwy i jest to modyfikacja niedestruktywna, co oznacza, że możesz zawsze wrócić do zastosowanego efektu i zmodyfikować jego ustawienia.
Z efektami związane są także style, czyli zestawy efektów, ponieważ do warstwy można dodać więcej niż jeden efekt. W Internecie znajdziesz mnóstwo takich zestawów, a z tego rozdziału dowiesz się, jak z nich korzystać.

Czas trwania: 10:3422. STYLE WARSTW. CZĘŚĆ 2

Druga część poświęcona efektom w Photoshopie to omówienie poszczególnych efektów: zasady ich działania oraz dodatkowych opcji związanych z ustawieniami każdego z efektów.
Opcje mieszania, Faza i płaskorzeźba, Obrys, Cień, Nałożenie koloru, gradientu i wzorku to najważniejsze z efektów.

Czas trwania: 20:3623. PRACA Z FILTRAMI. CZĘŚĆ 1/3

Filtry to najczęściej niewielkie programy dodające do obrazu dodatkowe efekty. W Photoshopie filtry dostępne są z poziomu menu Filtry. Są podzielone na kilka kategorii związanych z określonym zastosowaniem np. filtry do deformowania obrazu czy filtry wyostrzające.
W pierwszej części poznasz filtry z kategorii Pikslowanie. Filtry te tworzą efekty graficzne, łącząc bloki pikseli o podobnym kolorze.
Kolejne kategorie omówione w tym rozdziale to Stylizacja i Zniekształcanie.
Wyjątkową grupą filtrów jest narzędzie Galeria filtrów. Umożliwia podgląd różnych efektów specjalnych oraz zastosowanie więcej niż jednego filtra.

Czas trwania: 28:3224. PRACA Z FILTRAMI. CZĘŚĆ 2/3

W drugiej części poświęconej filtrom poznasz rozbudowane narzędzie, jakim jest filtr Formowanie. Filtr ten umożliwia interakcyjne modyfikowanie zdjęć poprzez m.in. wyciąganie, wypychanie czy obracanie obrazu.
W tym rozdziale przyjrzymy się także filtrom typowo fotograficznym, związanym choćby z korektą błędów obiektywów.
Jednym z najważniejszych filtrów dla fotografów, choć nie tylko dla fotografa, jest filtr Camera Raw. To zestaw poleceń przeznaczonych do korekty kolorów i ogólnie poprawy wyglądu zdjęcia; można dzięki niemu np. zdjęcie wyostrzyć.
Nieco inne podejście do pracy z filtrami prezentują nowe narzędzia Photoshopa, które można znaleźć w menu Galeria rozmyć.
W rozdziale ponadto omówimy filtry z kategorii Renderowanie, będą to m.in.: Płomień, Chmury i Ramka obrazu.

Czas trwania: 27:1025. PRACA Z FILTRAMI. CZĘŚĆ 3/3

Trzecią część rozpoczniemy od krótkiego omówienia bardzo praktycznej grupy filtrów, czyli filtrów z kategorii Wyostrzanie, np. Inteligentne wyostrzanie (wyostrzaniu zdjęć poświęcony jest osobny rozdział kursu).
Kolejna kategoria to kategoria Szum. Filtry te, zgodnie z nazwą swojej kategorii, dodają lub usuwają szum z obrazów.
Kolejny filtr, który poznasz, to filtr Punkt zbiegu. To rozbudowane narzędzie, służące do korekty perspektywy.
Photoshop jest wyposażony w pokaźny zestaw filtrów, ale można je dodatkowo uzupełnić narzędziami przygotowywanymi przez innych twórców. W Internecie znajdziesz mnóstwo dodatkowych filtrów, które możesz pobrać i dołączyć do Photoshopa. Jak to zrobić? Również o tym porozmawiamy w tej części kursu.

Czas trwania: 24:3826. HISTOGRAM, CZYLI NARZĘDZIE POZIOMY

Histogram to graficzne przedstawienie pikseli obrazka. Wykres informuje o ich jasności.
Histogram znajdziemy w Photoshopie w kilku miejscach, ale jednym z najważniejszych zastosowań histogramu jest narzędzie Poziomy.
Z tego rozdziału dowiesz się, czym jest histogram i jak wykorzystywać zawarte w nim informacje do korekty tonów zdjęcia. Do poprawiania jasności i kontrastu.

Czas trwania: 14:2527. PROJEKT STRONY WWW. CZĘŚĆ 1/2

Photoshop jest programem wszechstronnym, został wyposażony również w wiele narzędzi przeznaczonych do projektowania stron internetowych.
W tej i w następnej części kursu zaprojektujemy prostą grafikę tzw. layout strony internetowej.
Ustawimy rozmiar dokumentu i tryb koloru. Porozmawiamy też o siatkach przydatnych podczas rozmieszczania elementów projektu oraz o zestawach motywów kolorystycznych, ułatwiających wybranie palety kolorów dla Twojej strony WWW.

Czas trwania: 12:5428. PROJEKT STRONY WWW. CZĘŚĆ 2/2

W drugiej części ukończymy projekt graficzny strony WWW.
Photoshopa można wykorzystać do przygotowywania wstępnych projektów stron, szkiców lub tworzyć gotowe obrazki do witryny internetowej. Część elementów strony np. tekst umieszczana jest w dokumencie z wykorzystaniem kodu HTML. Tworząc projekt graficzny, warto uwzględnić, które elementy zostaną przygotowane właśnie z pomocą kodu lub języka CSS, a które zachowają swój bitmapowy charakter.

Czas trwania: 21:3529. PROJEKT STRONY WWW. CIĘCIE GRAFIKI. CZĘŚĆ 1/2

Przygotowany w Photoshopie projekt graficzny prawie zawsze będzie dzielony na części, ponieważ nie wszystkie elementy zostaną wykorzystane w dokumencie HTML. Do dzielenia projektu służą w Photoshopie dwa główne narzędzia: Cięcie na plasterki i Zaznaczanie plasterków.

Czas trwania: 17:3330. PROJEKT STRONY WWW. CIĘCIE GRAFIKI. CZĘŚĆ 2/2

W pierwszej części poświęconej cięciu projektu strony przyjrzeliśmy się przeznaczonym do tego narzędziom, w drugiej zajmiemy się plasterkowaniem od strony praktycznej.
Dzięki Opcjom plasterka już z poziomu Photoshopa możemy np. zdefiniować odnośniki (hiperłącza) oraz nadać nazwy poszczególnym fragmentom grafiki.

Czas trwania: 17:1331. PROJEKT STRONY WWW. ZAPISZ DLA INTERNETU

W Photoshopie zaprojektujesz nie tylko sam wygląd strony internetowej, program potrafi zapisać projekt graficzny, jako w pełni funkcjonalną stronę WWW, czyli grafikę plus kod HTML i CSS. Co prawda w dobie stron responsywnych, takie rozwiązanie nie jest zbyt praktyczne, ale warto zapoznać się z narzędziami Photoshopa.
Do generowania kompletnej strony internetowej służy polecenie Zapisz dla Internetu. Pozwala zdefiniować jakość elementów graficznych oraz sposób automatycznego tworzenia kodu HTML.

Czas trwania: 15:5432. PROJEKT STRONY WWW. EDYCJA KODU HTML

Kod HTML i arkusze stylów CSS generowane przez Photoshopa, wymagają niestety bardzo często dodatkowych poprawek. W tym rozdziale dopracujemy kod strony i zoptymalizujemy niektóre jej elementy. Tam, gdzie zamiast grafiki można użyć kodu, dokonamy zmian. Skorzystamy przede wszystkim z edytora HTML.

Czas trwania: 13:2833. NARZĘDZIA DO MALOWANIA. CZĘŚĆ 1/4

Choć Photoshop nie jest programem wyspecjalizowanym w cyfrowym malowaniu, to posiada zestaw potężnych narzędzi właśnie do malowania. Dlatego bardzo często jest wybierany przez profesjonalistów.
Podstawowe narzędzie to oczywiście narzędzie Pędzel. Opcji konfiguracyjnych pędzli jest naprawdę bardzo wiele, na początek przyjrzymy się narzędziom służącym do zarządzania parametrami pędzla.
Na pasku opcji znajdziemy okno z domyślnymi ustawieniami pędzla, dzięki którym szybko zmodyfikujemy np. rozmiar czy też kształt końcówki pędzla. Jednak najważniejszym narzędziem do kontrolowania ustawień pędzli jest panel Pędzel (Ustawienia pędzla).
Ten rozdział zapozna Cię z głównymi rodzajami końcówek pędzli oraz z podstawowymi ustawieniami tego narzędzia np. z parametrem Odstępy.

Czas trwania: 23:5334. NARZĘDZIA DO MALOWANIA. CZĘŚĆ 2/4

Pędzel w Photoshopie to narzędzie w pełni konfigurowalne. Na kształt końcówki pędzla składa się niekiedy kilkadziesiąt różnych parametrów. Każdy taki zestaw ustawień można zapisać jako osobny pędzel. W Internecie dostępne są nieprzebrane zasoby tak przygotowanych ustawień pędzli. Jak wczytać takie pędzle do Photoshopa?
W rozdziale porozmawiamy ponadto o takich parametrach pędzla, takich jak: Tryby malowania, Krycie czy Przepływ.

Czas trwania: 20:0635. NARZĘDZIA DO MALOWANIA. CZĘŚĆ 3/4

Ciekawą właściwością pędzli w Photoshopie jest możliwość dodawania dynamiki, czyli zmieniających się elementów końcówki pędzla. Odpowiadają za to: Dynamika kształtu, koloru i Rozpraszanie.
W rozdziale omówimy też ustawienia związane z dodawaniem tekstur do pędzli oraz z parametrem Transfer.

Czas trwania: 21:4636. NARZĘDZIA DO MALOWANIA. CZĘŚĆ 4/4

Kontynuujemy omawianie ustawień pędzli w Photoshopie. W tym rozdziale przyjrzymy się takim parametrom, jak Ułożenie pędzla, Szum, Mokre krawędzie, Wygładzanie, Zachowaj teksturę.
W dalszej części poznasz narzędzie Menedżer ustawień predefiniowanych.
Malowanie w Photoshopie to nie tylko Pędzel, dlatego przyjrzymy się innemu narzędziu Pędzel mieszający. Pędzel mieszający symuluje techniki mieszania kolorów np. na płótnie.

Czas trwania: 29:5937. FOTOMONTAŻ. WSTĘP

Tworzenie fotomontaży, czyli łączenie różnych zdjęć w jedną kompozycję, to temat bardzo popularny, także wśród początkujących grafików.
W kolejnych kilku częściach kursu Photoshopa przyjrzymy się narzędziom i technikom przydatnym podczas łączenie różnych zdjęć.
Połączymy też teorię z praktyką, będziemy w kolejnych filmach tworzyć prosty fotomontaż krok po kroku.

Czas trwania: 03:0238. FOTOMONTAŻ. CZĘŚĆ 1. PERSPEKTYWA

Photoshop świetnie nadaje się do tworzenia fotomontaży, chociaż nie ma czegoś takiego, jak narzędzia wyłącznie do fotomontażu. Są jednak narzędzia i techniki, które mogą być wykorzystywane zdecydowanie częściej, jak np. usuwanie tła ze zdjęcia.
Jednak pierwszym krokiem do stworzenia udanego montażu jest odpowiedni dobór zdjęć.
W pierwszej części przyjrzymy się, jak wybierać zdjęcia do fotomontażu ze względu na perspektywę.

Czas trwania: 10:4639. FOTOMONTAŻ. CZĘŚĆ 2. KOREKTA PERSPEKTYWY

Perspektywa to jeden z najtrudniejszych elementów, jeśli chodzi o modyfikowanie.
Które narzędzia Photoshopa mogą być pomocne?
W tym rozdziale przyjrzymy się filtrowi Formowanie, opcjom dostępnym z poziomu polecenia Przekształcanie swobodne, Wypaczenie, Wypaczenie perspektywy i Wypaczenie marionetkowe.
Jeśli chodzi o pracę z perspektywą, to nie może zabraknąć narzędzia Punkt zbiegu.
W tym filmie wybierzemy główne zdjęcia do naszego projektu, zwracając szczególną uwagę na perspektywę.

Czas trwania: 17:3440. FOTOMONTAŻ. CZĘŚĆ 3. ŚWIATŁO I CIEŃ

Kolejny elementem, na który warto zwracać uwagę przy wyborze zdjęć do fotomontaży, to światło.
Ustalenie położenia źródła światła jest istotne, by kompozycja była spójna. Również i w tym wypadku warto starannie wybrać zdjęcia, ponieważ możliwości edycji oświetlenia są ograniczone, podobnie jak perspektywy.
Ze światłem ściśle związany jest cień, dlatego przyjrzymy się również sposobom tworzenia cieni w Photoshopie.

Czas trwania: 14:0441. FOTOMONTAŻ. CZĘŚĆ 4. ŚWIATŁO I CIEŃ

W tym rozdziale będziemy kontynuować temat światła i cienia. Przyjrzymy się narzędziom Rozjaśnianie i Ściemnij.
Będziemy także dalej pracować nad naszym fotomontażem. Dodamy tło i zadbamy o jednolite oświetlenie.

Czas trwania: 13:3542. FOTOMONTAŻ. CZĘŚĆ 5. USUWANIE TŁA

Jedną z najczęstszych operacji wykonywanych podczas tworzenia fotomontaży jest wyodrębnianie fragmentów zdjęcia.
Aktualnie najbardziej uniwersalną techniką zaznaczania jest użycie narzędzi Szybkie zaznaczanie oraz Zaznacz i maskuj.
Jednymi z najtrudniejszych elementów do wyodrębnienia są włosy i futro, przygotujemy więc odpowiedni pędzel do malowania masek i dopracowywania włosów.
Przyjrzymy się też technice zwiększania kontrastu, która ułatwi wycinanie elementów zdjęcia. Wykorzystamy dopasowanie Czarno-biały oraz narzędzia Rozjaśnianie i Ściemnij.

Czas trwania: 17:2443. FOTOMONTAŻ. CZĘŚĆ 6. USUWANIE TŁA

Kontynuujemy temat usuwania elementów obrazka.
Aby pozbyć się zbędnego tła, można skorzystać z narzędzia Obszar skupienia. Świetnie sprawdzi się tam, gdzie krawędzie obiektów są w miarę wyraźne.
Nieco innym pomysłem, może nie na usunięcie tła, ale na jego ukrycie, jest skorzystanie z opcji mieszania warstw: Mieszanie ogólne i Tryby mieszania dla warstw.
Informacje wykorzystamy, by przygotować główny obiekt naszego fotomontażu.

Czas trwania: 11:2544. FOTOMONTAŻ. CZĘŚĆ 7. ZAZNACZANIE OBIEKTÓW

Najważniejszą częścią zaznaczonego obiektu jest krawędź. To ona decyduje o tym, czy zaznaczenie jest udane, czy też nie. Częstym problemem są tzw. obwódki, czyli pozostałości tła na krawędzi wyodrębnionego obiektu. W tym rozdziale przyjrzymy się kilku technikom usuwania obwódek. Najprostsza polega na użyciu polecenia Usuń otoczkę.
Świetnie sprawdza się również wykorzystanie Stylów warstw, np. stylu Blask wewnętrzny.
W dalszej części będziemy kontynuowali prace nad naszym fotomontażem. Ostatecznie pozbędziemy się niepotrzebnych fragmentów zdjęć.

Czas trwania: 11:1745. FOTOMONTAŻ. CZĘŚĆ 8. KOLOR

Jeśli chodzi o pracę z kolorem, to Photoshop oferuje praktycznie nieograniczone możliwości. Od poprawy barw, po ich całkowitą zmianę. Spośród bardzo wielu narzędzi i technik wybierzemy te, które mogą mieć zastosowanie podczas fotomontażu.
Narzędzia Barwa/Nasycenia czy Tryby mieszania w szybki i prostu sposób pomogą nam zmienić wybrane odcienie zdjęcia.
Przyjrzymy się też troszkę bardziej zaawansowanej technice dopasowywania odcieni. Wykorzystamy dodatkowe opcje narzędzia Krzywe.

Czas trwania: 21:0046. FOTOMONTAŻ. CZĘŚĆ 9. PRACE KOŃCOWE

Przez wszystkie części poświęcone fotomontażom przygotowywaliśmy prostą kompozycję. W ostatnim filmie dopracujemy i ukończymy projekt. Będzie to też okazja, by przyjrzeć się jeszcze kilku technikom.
Zwrócimy również uwagę na problemy pojawiające się podczas łączenia różnych zdjęć.

Czas trwania: 08:0347. BIBLIOTEKI CREATIVE CLOUD

Biblioteki Creative Cloud to narzędzie, które umożliwia gromadzenie zasobów, takich jak grafiki czy style.
Tak przygotowane zasoby można wielokrotnie wykorzystywać w swoich projektach, wymieniać pomiędzy programami Adobe lub udostępniać innym.

Czas trwania: 14:30ZOBACZ TAKŻE: Zobacz ofertę kursów do Photoshopa Zobacz wszystkie tutoriale do Photoshopa Zobacz porady video do Photoshopa Photoshop. Karta graficzna do pracy z programem. Adobe Photoshop. 14 sposobów na wybieranie warstw