ROZPOCZNIJ KURS DESIGNERA

Grafoteka.pl

CorelDRAW. Nauka rysowania, Jak narysować twarz.

CorelDRAW. PODSTAWY RYSUNKU
WEKTOROWA TWARZ.


Czy każdy może nauczyć się rysować?

To pytanie mogą zadawać sobie osoby bez wrodzonych skłonności, ale które chciałyby tworzyć, choćby jedynie na przeciętnym poziomie.
To pytanie mogą sobie zadawać także projektanci, którzy chcieliby wzbogacać dodatkowo swoje prace (np. ulotki czy wizytówki) o odręczne rysunki.

Odpowiedź nie jest jednak łatwa, ale z całą pewnością warto spróbować swoich sił w rysowaniu.
Umiejętność rysowania związana jest z wieloma cechami. Obok predyspozycji równie ważne są: umiejętność obserwacji, wiedza i praktyka. I te aspekty tworzenia jak najbardziej każdy może rozwijać.
Te pierwsze kroki w rysunku zazwyczaj kojarzą nam się z kartką i ołówkiem, ale tak wcale nie musi wyglądać początek przygody z rysowaniem.

Poniżej znajdziesz siedmioczęściowy wideo tutorial, w którym, by wykonać nasz pierwszy rysunek, wykorzystamy program do grafiki wektorowej.
A tematem rysunku i jednocześnie tego tutoriala, będzie męska twarz.

Dlaczego warto wybrać program wektorowy do nauki rysowania?
Przede wszystkim po to, aby ułatwić sobie pracę.
W programie do grafiki wektorowej mamy możliwość wygodnego manipulowania każdym elementem rysunku oddzielnie. Już po narysowaniu obiektu możemy wciąż zmieniać jego kształt, położenie, rozmiar czy kolor. Bardzo łatwo zmodyfikujemy rysunek, gdy za pierwszym razem nie wszystko się uda.

Kolejny powód, by wybrać program wektorowy, zamiast choćby ołówka, czy nawet tabletu graficznego to możliwość korzystania z elementów pomocniczych, czyli siatek, prowadnic i dodatkowych obiektów.

Ukończony rysunek będziemy mogli zapisać właściwie w dowolnym formacie, trybie kolorów, czy nawet rozmiarze i wykorzystać w dowolnym programie. Pliki wektorowe to chyba najbardziej uniwersalne obiekty graficzne.

Nauka rysunku. Podstawy rysowania. Narysuj twarz, oczy, uszy, usta, włosy

Dlaczego wybrać na początek motyw twarzy?
Twarz to jeden z najtrudniejszych motywów do narysowania, ale warto po niego sięgnąć na początek choćby po to, aby się sprawdzić.
Rysowanie twarzy świetnie ćwiczy umiejętność obserwacji. To motyw wymagający starannego przygotowania i uważnej analizy.

Nauka rysowania warto rozpocząć od prostszych motywów, takich jak np. figury geometryczne, czy proste przedmioty codziennego użytku, ale satysfakcja z wykonania czegoś bardziej wymagającego na pewno będzie większa.

Ze względu na to, że rysowanie twarzy jest trudne, postaramy się maksymalnie uprościć projekt. Zrezygnujemy ze światłocieni i bardziej złożonej perspektywy. Będziemy rysować męską twarz, która jest nieco łatwiejsza do przedstawienia niż kobieca.

To NIE jest kurs obsługi CorelDRAW.
Choć wykorzystane w filmach oprogramowanie to CorelDRAW w wersji 2017, to nie jest jednak kurs obsługi tego programu.
Rysunek w większości został wykonany przy pomocy narzędzia Krzywe Béziera, a to narzędzie znajduje się praktycznie w każdym programie do grafiki wektorowej. Można więc pracować z dowolną wersją Corela, Illustratorem, równie dobrze sprawdzi się także darmowy Inkscape.

A głównym tematem tego mini kursu jest rysowanie.
Corel będzie dla nas jedynie zamiennikiem ołówka.
Skupimy się na samym procesie rysowania, a będziemy się przy tym wspomagać prostą siatką, która ułatwi nam pozycjonowanie poszczególnych części twarzy, takich jak nos, usta czy oczy.

Poniżej znajdziesz pliki przydatne podczas pracy z filmami instruktażowymi: zdjęcie na wzór oraz gotowy rysunek w formacie CorelDRAW i .EPS.
POBIERZ MATERIAŁY DO TUTORIALA (745 KB)

Omówione zagadnienia:
— Proces rysowania twarzy.
— Pozycjonowanie elementów twarzy z pomocą siatki.
— Podstawy wektorowego rysunku w CorelDRAW.


Czas trwania wszystkich filmów: 1 godzina 28 minut.ZOBACZ TAKŻE: Zobacz wszystkie filmy do nauki CorelDRAW Affinity Designer. Co warto wiedzieć na początek? Affinity Designer. Filmy instruktażowe dla początkujących Affinity Designer. Tłumaczenie poleceń na język polski Affinity Designer. TIPS&TRICKS