Zobacz szczegóły kursu

Grafoteka.pl

CorelDRAW 2020. Recenzja wideo. Nowe opcje i narzędzia

CorelDRAW 2020
NOWE FUNKCJE I ULEPSZENIA


Omówienie najważniejszych zmian w CorelDRAW 2020 (wersja 22)


12 marca 2020 roku, dokładnie o godzinie 9:00 udostępniona została oficjalnie nowa, już 22 wersja pakietu CorelDRAW Graphics Suite 2020.

Co nowego?

Najważniejsza informacja, moim zdaniem, dotyczy cen. I nie jest to dobra wiadomość. Cena za roczny abonament wzrasta z 1000 zł do 1600 zł.
Cena wersji pudełkowej również idzie w górę, a na dodatek zostanie ona pozbawiona niektórych opcji związanych ze współpracą. Dostępne będą za dodatkową opłatą.

A co poza nowymi cenami?

Dwie najważniejsze zmiany to wprowadzenie narzędzi do współpracy pomiędzy projektantem a Klientem oraz zwiększenie roli sztucznej inteligencji, czyli maszynowego uczenia. Kilka istotnych usprawnień objęło również pracę z tekstem.

Zapraszam na pięcioczęściowy filmowy przegląd nowości.Poniżej lista najważniejszych zmian w CorelDRAW 2020:PRZEPŁYW WSPÓŁPRACY


Myślę, że można uznać tę funkcję za najważniejszą nowość wersji 2020 CorelDRAW.
Corel w wersji 22 oferuje zestaw narzędzi, dzięki którym Klienci będą mogli recenzować oraz dodawać opinie i uwagi odnośnie danego projektu.
Nowe dokowane okno Inspektor komentarzy zawiera funkcje, które umożliwiają zarządzanie informacjami zamieszczanymi bezpośrednio przez Klientów lub współpracowników.

CorelDRAW 2020. Przepływ współpracy

OBSŁUGA CZCIONEK ZMIENNYCH


Zmienne czcionki, zmienne (dynamiczne) fonty, to technologia wspierana przez Adobe, Google, Apple i Microsoft.
Jeśli chodzi o tradycyjne kroje, to aby zmienić np. pochylenie liter projektant musi mieć do dyspozycji specjalnie zaprojektowany, odrębny zestaw znaków.
W przypadku zmiennych czcionek jeden zestaw znaków może zawierać w sobie informacje umożliwiające płynną zmianę pochylenia, wagi czy szerokości znaków.
Choć wybór takich krojów wciąż nie jest zbyt duży, to wprowadzenie obsługi zmiennych fontów w nowym Corelu jest mimo wszystko ważną nowością.

CorelDRAW 2020. Zmienne czcionki. Nowe opcje i narzędzia

CIEŃ WEWNĘTRZNY


Narzędzie Cień wyposażone zostało w nowy tryb: Cień wewnętrzny. Zgodnie z nazwą efekt cienia będzie umieszczany wewnątrz obiektów.

CorelDRAW 2020. Wersja 22. Nowość, czyli Cień wewnętrzny

NARZĘDZIE RYSUNEK RÓWNOLEGŁY


Właściwie nie jest to nowość sama w sobie, być może dlatego Corel niespecjalnie chwali się tym narzędziem, zostało ono przeniesione wprost z pakietu CorelDRAW Technical Suite.
To tryb rysowania równoległego. Jednk pomijając pochodzenie, jest to całkiem udane, wartościowe narzędzie, pozwalające rysować jednocześnie wiele linii równoległych.

CorelDRAW 2020. Wersja 22. Nowość, czyli tryb rysowania równoległego

INNE ULEPSZENIA


Efekty stylów graficznych. W CorelDRAW 2020 pojawiła się nowa grupa efektów. To Styl graficzny. Efekty wspiera sztuczna inteligencja i są to efekty niedestruktywne.
Można je stosować zarówno do bitmap, czyli zdjęć, jak i do obiektów wektorowych.

CorelDRAW 2020. Wersja 22. Efekty twórcze

Numerowane listy! W końcu pojawia się w Corelu możliwość tworzenia nie tylko list wypunktowanych, ale też numerycznych.

PowerTRACE. Również narzędzie do wektoryzacji bitmap doczekało się funkcji związanych ze sztuczną inteligencją.

Nadpróbkowanie i usuwanie artefaktów. Corel został wyposażony w nowe funkcje, które poprawiają jakość powiększanych zdjęć.

Optymalizacja dla GPU. CorelDRAW 2020 nieco intensywniej wykorzystuje teraz moc obliczeniową kart graficznych.

Poruszanie się po opcjach. Ulepszono okno z opcjami. W tej wersji pojawiły się dodatkowe ikony umożliwiające szybkie przełączanie się pomiędzy grupami ustawień.

Ikony narzędzi. CorelDRAW od dawna umożliwiał przygotowanie własnej ikony dla narzędzi czy funkcji, kiedyś dostępny był nawet prosty edytor ikon. W pewnym momencie opcje te zostały jednak usunięte. W wersji 2020 znowu mamy możliwość korzystania z własnych ikon.

CorelDRAW 2020. Wersja 21. Dostosowywanie ikon

To nie wszystkie zmiany w nowym Corelu. Kilka usprawnień dotyczy tekstu, wyszukiwania czy wyrównywania obiektów. Ujednolicono także delikatnie wygląd okien dialogowych.

Większość czołowych producentów oprogramowania przyzwyczaiła nas już do tego, że nowe wersje zazwyczaj nie wnoszą zbyt wiele i tak też jest w przypadku CorelDRAW.


ZOBACZ TAKŻE: Zobacz wszystkie filmy do nauki CorelDRAW Affinity Designer. Co warto wiedzieć na początek? Affinity Designer. Filmy instruktażowe dla początkujących Affinity Designer. Tłumaczenie poleceń na język polski Affinity Designer. TIPS&TRICKS