ROZPOCZNIJ KURS DESIGNERA

Grafoteka.pl

Samouczek wideo. Wektorowe tła w CorelDRAW

PROJEKTOWANIE WEKTOROWEGO WZORU TŁA
W CorelDRAW

Podstawy pracy w CorelDRAW

Wzory (ang. patterns) to dekoracyjne elementy stosowane w grafice praktycznie od zawsze i mogą mieć bardzo różne zastosowanie.

Dziś pojęcie wzoru najczęściej kojarzy się z motywem utworzonym poprzez powtarzające się elementy. Sam motyw ma najczęściej kształt geometryczny lub roślinny i zaprojektowany jest tak, aby poprzez multiplikację, czyli kopiowanie, mógł tworzyć praktycznie niekończący się wzór.

Od strony technicznej wzory tworzone są w programach do grafiki wektorowej typu Illustrator, Inkscape czy CorelDRAW. Program wektorowy zapewnia odpowiednią wygodę podczas pracy i na etapie tworzenia, i na etapie powielania oraz gwarantuje doskonałą jakość, a także elastyczność; wektorowe wzory można swobodnie przekształcać oraz wypełniać.

I to jest właśnie temat filmu instruktażowego, który znajdziesz poniżej.
W CorelDRAW zaprojektujemy, a dokładniej odtworzymy, wektorowy motyw, który następnie przygotujemy do duplikowania i utworzymy gotowy wzór tła.

Zadanie domowe

Wektoryzowanie obiektów to zadanie, z którym większość grafików spotyka się bardzo często. Np. kiedy trzeba odtworzyć w wektorach znak firmowy dostarczony w postaci kiepskiej jakości rastrowego obrazka.
A zadanie przedstawione w tym tutorialu polega na przygotowaniu wzoru tła na podstawie dostarczonego obrazka.

Nim obejrzysz materiał poniżej spróbuj najpierw wykonać zadanie postawione właśnie w tym tutorialu.
Pobierz wzór tła w formacie .jpg, a następnie odtwórz widoczny kształt w formacie wektorowym. Przy czym nie chodzi o zwektoryzowanie bitmapy, a o przygotowanie powtarzającego się fragmentu wzoru, który będzie można duplikować w nieskończoność.

Sprawdź, jak uda Ci się wykonać to zadanie, a dopiero potem porównaj swoją pracę z materiałem filmowym. Zobaczysz też dzięki temu, że praktycznie każdy projekt można wykonać na różne sposoby.

Praca w CorelDRAW

W CorelDRAW możemy pracować ze wzorami na kilka różnych sposobów. Np. wykorzystując narzędzia do tworzenia i edycji wypełnień, takich jak Wypełnienie deseniem dwukolorowym. Dodatkowe opcje pozwalają kontrolować sposób wypełniania obiektów wybranym motywem.

W tym filmie skorzystamy jednak wyłącznie z podstawowych kształtów i narzędzi. Dzięki temu będziemy mogli skupić się przede wszystkim na technicznej stronie samego wzoru, ponieważ wymagana jest tutaj naprawdę duża precyzja.

Porozmawiamy też o tym, czego Corel nie lubi i jak radzić sobie z ograniczeniami programu. Zwrócimy też uwagę na problemy, które możemy napotkać podczas pracy nad wzorami i jak je rozwiązywać.
Będziemy kładli duży nacisk na precyzję oraz optymalizację wektorowych kształtów, tak by gotowy wzór był naprawdę perfekcyjny.

Omówione zagadnienia:
— Analiza motywu.
— Praca z obiektami podstawowymi: tworzenie, spawanie, przycinanie.
— Funkcja przyciągania do obiektów.
— Optymalizacja obiektów wektorowych.
— Duplikowanie z wykorzystaniem okna Transformacje.

Pobierz orazek do ćwiczeń oraz gotowy motyw w formacie .cdr (2,5 MB)

ZOBACZ TAKŻE: Zobacz wszystkie filmy do nauki CorelDRAW Affinity Designer. Co warto wiedzieć na początek? Affinity Designer. Filmy instruktażowe dla początkujących Affinity Designer. Tłumaczenie poleceń na język polski Affinity Designer. TIPS&TRICKS