Grafoteka.pl

Grafika wektorowa29.04.2022

Affinity Designer. 4 sposoby na zamykanie wektorowej linii

grafika wektorowa
Affinity Designer. 4 sposoby na zamykanie  wektorowej linii

Zamykanie wektorowych linii to jedna z podstawowych czynności podczas wektorowego rysowania.
W Affinity Designerze można zamykać kształty na kilka sposobów.


Poniżej znajdziesz film, który dodatkowo przybliży Ci rodzaje węzłów w Designerze i ich wpływ na kształt linii zamykającej.
Są to węzły typu Sharp (ostre), Smooth (gładkie) i Smart (inteligentne).1.

Narzędzie Node Tool.


Za pomocą narzędzia Node Tool (Narzędzie Edycja węzła) przyciągnij węzeł końcowy krzywej do węzła początkowego lub odwrotnie.

2.

Close curve.


Zaznacz krańcowe węzły krzywej i wybierz polecenie Close curve (Zamknij krzywą). Polecenie znajdziesz na pasku Context Toolbar (Kontekstowy pasek narzędzi) w sekcji Action (Działania).

3.

Tworzenie geometrii. Metoda 1.


W Designerze kształty są automatycznie zamykane podczas tworzenia geometrii, czyli np. gdy połączymy obiekty poleceniami Add (Dodaj), Subtract (Odejmij) oraz Divide (Podziel).
Zazwyczaj do tworzenia geometrii potrzebne są co najmniej dwa obiekty, jednak w przypadku zamykania krzywej, wystarczy zaznaczyć kształt i wybrać polecenie Add (Dodaj).
Przejdź do górnego menu Layer (Warstwa) > Geometry (Geometria) > Add (Dodaj).

4.

Tworzenie geometrii. Metoda 2.


Linie są automatycznie zamykane również podczas tworzenia geometrii z pomocą kilku obiektów. Np. przycięcie otwartej linii innym kształtem, zamknie linię przycinającą.Affinity Designer. Shape Builder Tool. Jak używać narzędzia?

Shape Builder Tool to znakomite narzędzie, które pojawiło się w drugiej wersji programu. Służy do edycji obiektów wektorowych.
Poznaj wszystkie funkcje narzędzia Shape Builder Tool

Zobacz obszerny przewodnik
Affinity Designer. 7 ustawień, które warto zmienić

Sposób korzystania z różnych funkcji programu to kwestia osobistych upodobań, ale jest kilka domyślnych ustawień Affnity Designera, które warto zmienić.
Starałem się wybrać naprawdę praktyczne opcje, które w wyraźny sposób wpływają na komfort pracy.

ZOBACZ FILM
Affinity Designer TIPS & TRICKS. Edit All Layers

Pora na czwartą część szybkich porad do Affinity Designera. Tym razem przede wszystkim przyjrzymy się funkcji Edytuj wszystkie warstwy (Edit All Layers), która zmienia sposób zaznaczanie obiektów. Jak edytować tekst zastępczy? Insert Filler Text oraz konfiguracja podsuwania, czyli Nudge Distance.

ZOBACZ SZYBKIE PORADY