Grafoteka.pl

Grafika wektorowa

AFFINITY DESIGNER
KONKRETNA RECENZJA

Grafika komputerowa, wektorowa
Czy Affinity Designer to program dla mnie?
Czy warto go poznawać?

Affinity Designer. Recenzja.
Wrażenia i opinie po dwóch latach pracy z programem.

Affinity Designer to aktualnie jeden z nielicznych programów, który może konkurować z CorelDRAW i Adobe Illustratorem.

Poniżej znajdziesz filmową recenzję, która omawia wady i zalety Designera, a przede wszystkim udzieli Ci odpowiedzi na pytanie, czy to dobry program? (Spojler: tak, to dobry pogram).



Jako uzupełnienie recenzji pozwolę sobie dodać jeszcze kilka uwag, co do pracy z Affinity Designerem.
Możesz też sprawdzić artykuł, w którym znajdziesz porównanie Affinity Designera z CorelDRAW.
W tym artykule także zwróciłem uwagę na mocne i słabsze strony Designera.
Zobacz, czy warto zamienić Corela na Affinity Designera?

Co jeszcze, moim zdaniem, warto wiedzieć o Affinity Designerze.

Affinity Designer. Recenzja programu do grafiki wektorowej Interfejs Affinity Designera



1.

Prostota


W pewnym sensie wynika to z faktu, że mamy do czynienia z pierwszą wersją programu i niektóre narzędzia tworzone są z podstawową funkcjonalnością, która z czasem będzie rozbudowywana. Nie mniej niektóre rozwiązania Affinity Designera, zaskakują prostotą. Np. tworzenie migawek (Snapshots) obsługiwane jest z pomocą jedynie 4 poleceń.
Równie prosta jest praca z symbolami. Co nie zmienia faktu, że są to narzędzia w pełni funkcjonalne.

Ale ta prostota Designera jest czymś więcej. To element filozofii pracy z tym programem. Np. Adobe Illustrator wyposażony jest w odrębne narzędzie do pracy z obiektami w grupach. W Designerze nie jest ono potrzebne, ponieważ wystarczy dwukrotnie kliknąć obiekt należący do grupy. Co więcej, po zaznaczeniu obiektu w grupie można swobodnie zaznaczać pozostałe obiekty w tej samej grupie.

Affinity Designer. Obsługa programu

Wymaga to niekiedy zmiany podejścia. Np. możemy zmodyfikować orientację dokumentu, czyli z pionowej na poziomą lub odwrotnie. W Designerze nie znajdziemy jednak dwóch poleceń a jedno, ustawienie Pionowo (Portrait) i możemy je zaznaczyć lub odznaczyć. Zaznaczone oznacza pionową orientację dokumentu, odznaczone — niepionową, czyli poziomą.
Łatwość obsługi, to dodatkowy argument zachęcający początkujących grafików do sięgnięcia po Affinity Designera.

2.

Detale


Widać, że twórcy włożyli dużo serca w swój program. Poznawanie Designera jest bardzo przyjemne, ponieważ wciąż odkrywa się detale, które ułatwiają i usprawniają pracę. Dotyczy to elementów interfejsu oraz samych funkcji. Np. W panelu Warstwy, w nawiasach, wyświetlana jest informacja o rodzaju każdego obiektu. Czy jest to obiekt rastrowy, wektorowy, grupa czy warstwa.
Jeśli obiekt składa się z więcej niż jednej wektorowej ścieżki, będzie opisywany jako krzywe (Curves), w odróżnieniu od obiektu zbudowanego z jednej ścieżki (Curve). Niby drobiazg, ale wystarczy rzut oka i od razu wiesz, czy pracujesz z prostym, czy ze złożonym obiektem.

Affinity Designer. Layers panel, czyli panel Warstwy

3.

Niedestruktywność


Kiedy to tylko możliwe Designer stara się nie ingerować w sposób ostateczny w oryginalne właściwości obiektów. Efekty, dopasowania, maski czy przycinanie obiektów.
Ale Designer idzie o krok dalej, oferując niedestruktywne operacje na obiektach np. łączenie/spawanie oraz możliwość zapisywania dokumentu wraz ze stanem historii.

Ta niedestruktywność w pewnym sensie ma też związek z konfiguracją samego programu. Otóż Designer z zasady pozwala zachowywać własne ustawienia. Np. zmodyfikowane skróty klawiaturowe, style, palety kolorów czy zasoby (Assets). To bardzo ważne w przypadku np. formatowania dysku czy przenosin na nowy komputer.

Affinity Designer. Eksport Zasobów (Assets)

4.

Wektor kontra raster


Dostrzegam tutaj pewien paradoks. Otóż twórcy Designera zrobili wiele, by rozdzielić pracę z wektorami od pracy z bitmapami. Mamy do tego oddzielne programy, Designer do wektorów — Photo do zdjęć. W samym Designerze także te dwa środowiska są oddzielone, Designer Persona do pracy z wektorami i Pixel Persona do edycji obiektów rastrowych.

Paradoks polega na tym, że pełnię możliwości Affinity Designera wykorzystamy, łącząc wektory z rastrami. Takim przykładem jest narzędzie wektorowego pędzla (Vector Brush Tool), który łączy rastrowy wzór i wektorową ścieżkę. Korzystając z efektów, masek czy dopasowań, dodajemy rastrowe elementy do wektorowego obiektu.
Ta ścisła współpraca wektorów i rastrów ma oczywiście swoje plusy i minusy, co będzie zależeć od charakteru konkretnego projektu.

5

Praca z tekstem


Narzędzia do edycji tekstu to często słaby punkt darmowych lub tańszych programów. Na szczęście nie dotyczy to Affinity Designera. Program oferuje funkcje do pracy z tekstem nagłówkowym, jak i z akapitami. Poza podstawowym formatowaniem, czyli krój, kolor czy rozmiar fonta, Designer pozwala też kontrolować odstępy pomiędzy znakami, wyrazami i wierszami.
Rozbudowane style tekstowe, listy, tabulacja, ligatury, przeglądarka glifów, to wszystko pozwala formatować tekst na odpowiednim poziomie.
Designer nie jest programem do składu publikacji, ale bez problemu pozwoli edytować tekst np. na potrzeby projektowania do druku.

Affinity Designer. Edycja tekstu. Panel Character

I można by wymieniać jeszcze długo funkcje oraz narzędzia Affinity Designera, które godne są uwagi np. narzędzia do rysowania izometrycznego, ale na tym zakończymy.
Zachęcam Cię po prostu do wypróbowania Affinity Designera. Program dostępny jest w darmowej wersji próbnej.
Zobacz, jak pobrać i zainstalować Affinity Designera



Jak zarabiać na grafikach, czyli co może robić grafik

Jeśli jesteś grafikiem, to na pewno szukasz sposobów na zarabianie. Takie możliwości daje portal Etsy.com.
Zapraszam na film, będący wprowadzeniem do tego właśnie serwisu. Etsy może być dla Ciebie źródłem inspiracji, ale także platformą, dzięki której możesz swoje pomysły sprzedawać.

NA CZYM ZARABIAĆ?
Affinity Designer. 7 ustawień, które warto zmienić

Sposób korzystania z różnych funkcji programu to kwestia osobistych upodobań, ale jest kilka domyślnych ustawień Affnity Designera, które warto zmienić.
Starałem się wybrać naprawdę praktyczne opcje, które w realny sposób wpływają na komfort pracy.

ZOBACZ FILM
Jak zainstalować polski słownik?

Affinity Designer obsługuje sprawdzanie pisowni w języku polskim. Wymaga jednak w tym celu odpowiedniej konfiguracji. Należy ręcznie pobrać słownik i wgrać do odpowiedniego foldera. Jak to zrobić?

ZOBACZ, JAK DODAĆ SŁOWNIK