Grafoteka.pl

Grafika wektorowa12.05.2022

Obiekty i warstwy
Podobieństwa i różnicegrafika wektorowa

Affinity Designer. Sekrety programu. Obiekty kontra warstwy, czyli panel Layers

Zarządzanie obiektami w panelu Layers (Warstwy), to klucz do wydajnej pracy z Affinity Designerem.


Panel Layers pozwala zarządzać warstwami, obiektami, grupami, maskami, czy też efektami. Jest to centrum, serce Designera.
Jednak sprawa nie jest tak prosta.
Warstwy w Designerze pełnią nieco inną funkcję niż np. w Photoshopie. W Designerze warstwy to rodzaje kontenerów, w których można umieszczać inne elementy.
Kiedy utworzysz dowolny obiekt np. prostokąt, czy tekst, będzie on pełnił rolę tradycyjnie rozumianej warstwy z możliwością kontroli jej krycie, widoczność i innych parametrów. Jednak nie jest to warstwa w rozumieniu Designera.Dokumentacja Affinity Designera właściwie nie rozróżnia tych elementów. W książce Up and Running with Affinity Designer Kevin House używa określenia Sublayers, czyli warstwy podrzędne. Przy czym dotyczy to elementów umieszczonych w warstwach, a nie tych, które są niezależne, czyli nieprzypisane do żadnej warstwy.

Podsumowując.
W Designerze mamy do czynienia z warstwami, z obiektami (lub obiektami warstwy), które umieszczone w warstwie stają się warstwami podrzędnymi. Choć w praktyce najprościej jest podzielić elementy po prostu na warstwy i obiekty.

Affinity Designer. Panel Layers.


Affinity Designer. 7 ustawień, które warto zmienić

Sposób korzystania z różnych funkcji programu to kwestia osobistych upodobań, ale jest kilka domyślnych ustawień Affnity Designera, które warto zmienić.
Starałem się wybrać naprawdę praktyczne opcje, które w realny sposób wpływają na komfort pracy.

ZOBACZ FILM
Affinity Designer TIPS & TRICKS. Pen Tool

W trzeciej części szybkich porad przyjrzymy się technikom pracy z narzędziem Pen Tool (Narzędzie Pióro) oraz z narzędziem Node Tool (Narzędzie Edycja węzła).
Będzie to 7 wskazówek związanych przede wszystkim z wykorzystaniem dodatkowych klawiszy.

ZOBACZ SZYBKIE PORADY
Affinity Designer. Jak rysować z wykorzystaniem symetrii?

Affinity Designer nie jest niestety wyposażony w narzędzia do wektorowego rysowania symetrycznego, ale można to ograniczenie obejść, korzystając z symboli (Symbols).

JAK RYSOWAĆ SYMETRYCZNIE?