Grafoteka.pl

Grafika wektorowa05.05.2022

Affinity Designer kontra CorelDRAW. Praca z dokumentem

Grafika wektorowa
Affinity Designer kontra CorelDRAW. Praca z dokumentem

Affinity Designer vs CorelDRAW.
Praca z dokumentem. Podobieństwa i różnice.

Kiedy po wielu latach zamieniasz jeden program na inny, to przede wszystkim szukasz miedzy nimi podobieństw, aby choć na początku, poczuć się pewniej.
Praca z nowym dokumentem to pierwszy, podstawowy kontakt z prawie każdym programem.
Designer umożliwia konfigurację przestrzeni roboczej, więc wystarczy kilka kroków, by poczuć się, jak w Corelu. Ale Designer oferuje też nieco więcej.
Grafika wektorowa. Affinity Designer kontra CorelDRAW
Przestrzeń roboczą w Affinity Designerze można skonfigurować tak, by przypominała funkcjonalnością przestrzeń CorelDRAW.
1.

Umieszczanie obiektów poza obszarem dokumentu


W Corelu można umieszczać obiekty poza obszarem dokumentu. W Designerze również, ale są one domyślnie niewidoczne. Można to jednak łatwo zmienić. Wystarczy wejść w menu View (Widok) > View mode (Tryb widoku) > Clip to Canvas (Przytnij do rozmiaru dokumentu).

Od teraz obiekty poza dokumentem będą widoczne. Aby ukrywać i wyświetlać obiekty poza głównym dokumentem, można przełączać się pomiędzy trybami wyświetlania z pomocą klawisza „\” (backslash).

Affinity Designer. Strona rysunku. Nowy Dokument

2.

Kolor przestrzeni roboczej


W CorelDRAW obszar wokół dokumentu jest domyślnie wypełniony kolorem białym. W Affinity Designerze obszar ten, określany angielskim słowem pasteboard, jest w ciemnym odcieniu. Jednak bardzo łatwo to zmienić.
Menu Edit (Edycja) > Preferences (Preferencje) > User Interface (Interfejs użytkownika) > Artboard Background Grey Level (Poziom szarości tła obszaru roboczego).

Affinity Designer. Strona rysunku. Kolor tła
Grafika wektorowa. Affinity Designer kontra CorelDRAW
Dwie proste zmiany i użytkownik Corela może poczuć się w Designerze nieco pewniej.
3.

Artboard, czyli Obszar roboczy


Affinity Designer nie umożliwia pracy z dokumentami wielostronicowymi, aczkolwiek tę rolę spełnia Artboard (Obszar roboczy). Obszary robocze są jednak dużo bardzie elastyczne, niż tradycyjne strony i dzięki temu świetnie nadają się, jako obszar pomocniczy, do zarządzania obiektami, a właściwie to o tym cały czas mówimy.

Affinity Designer. Shape Builder Tool. Jak używać narzędzia?

Shape Builder Tool to znakomite narzędzie, które pojawiło się w drugiej wersji programu. Służy do edycji obiektów wektorowych.
Poznaj wszystkie funkcje narzędzia Shape Builder Tool

Zobacz obszerny przewodnik
Affinity Designer. 7 ustawień, które warto zmienić

Sposób korzystania z różnych funkcji programu to kwestia osobistych upodobań, ale jest kilka domyślnych ustawień Affnity Designera, które warto zmienić.
Starałem się wybrać naprawdę praktyczne opcje, które w wyraźny sposób wpływają na komfort pracy.

ZOBACZ FILM
Affinity Designer TIPS & TRICKS. Edit All Layers

Pora na czwartą część szybkich porad do Affinity Designera. Tym razem przede wszystkim przyjrzymy się funkcji Edytuj wszystkie warstwy (Edit All Layers), która zmienia sposób zaznaczanie obiektów. Jak edytować tekst zastępczy? Insert Filler Text oraz konfiguracja podsuwania, czyli Nudge Distance.

ZOBACZ SZYBKIE PORADY