Affinity Designer /CorelDRAW
Praca z dokumentem

05.05.2022
Blog | Affinity Designer
Affinity Designer kontra CorelDRAW. Praca z dokumentem

Praca z dokumentem. Podobieństwa i różnice w Designerze i Corelu


Przestrzeń roboczą w Affinity Designerze można skonfigurować tak, by przypominała funkcjonalnością przestrzeń CorelDRAW.


Affinity Designer kontra CorelDRAW. Praca z dokumentem

Kiedy po wielu latach zamieniasz jeden program na inny, to przede wszystkim szukasz miedzy nimi podobieństw, aby na początku, poczuć się nieco pewniej.
Praca z nowym dokumentem to pierwszy, podstawowy kontakt z prawie każdym programem.
Designer umożliwia konfigurację przestrzeni roboczej, więc wystarczy kilka kroków, by poczuć się, jak w Corelu.
Ale Designer oferuje też nieco więcej dla użytkownika Corela.

1.

Umieszczanie obiektów poza obszarem dokumentu


W Corelu można umieszczać obiekty poza obszarem dokumentu. W Designerze również, ale są one domyślnie niewidoczne. Można to jednak łatwo zmienić. Wystarczy wejść w menu View (Widok) > View mode (Tryb widoku) > Clip to Canvas (Przytnij do rozmiaru dokumentu).

Od teraz obiekty poza dokumentem będą widoczne. Aby ukrywać i wyświetlać obiekty poza głównym dokumentem, można przełączać się pomiędzy trybami wyświetlania z pomocą klawisza „\” (backslash).

Affinity Designer. Strona rysunku. Nowy Dokument

2.

Kolor przestrzeni roboczej


W CorelDRAW obszar wokół dokumentu jest domyślnie wypełniony kolorem białym. W Affinity Designerze obszar ten, określany angielskim słowem pasteboard, jest w ciemnym odcieniu. Jednak bardzo łatwo to zmienić.
Menu Edit (Edycja) > Preferences/Settings (Preferencje) > User Interface (Interfejs użytkownika) > Artboard Background Grey Level (Poziom szarości tła obszaru roboczego).

Affinity Designer. Strona rysunku. Kolor tła
Dwie proste zmiany i użytkownik Corela może poczuć się w Designerze nieco pewniej.
3.

Artboard, czyli Obszar roboczy


Affinity Designer nie umożliwia pracy z dokumentami wielostronicowymi, aczkolwiek tę rolę spełnia Artboard (Obszar roboczy). Obszary robocze są jednak dużo bardzie elastyczne, niż tradycyjne strony i dzięki temu świetnie nadają się, jako obszar pomocniczy, do zarządzania obiektami, a właściwie to o tym cały czas mówimy.