Grafoteka.pl

Grafika wektorowa18.05.2023

Affinity Designer
Aktualizacja 2.1

grafika wektorowa
Affinity Designer update 2.1. Nowości pierwszej dużej aktualizacji

Affinity Designer
Pierwszy duży update

Omówienie nowości wersji 2.1

18.05.2023 pojawiła się pierwsza duża aktualizacja Affinity Designera. Program oznaczony został numerem 2.1.0

Co nowego w aktualizacji 2.1?
Przede wszystkim nowe narzędzie Vector Flood Fill Tool (Narzędzie wektorowe wypełnienie obszaru), które służy do wygodnego wypełniania obiektów kolorem, gradientem lub obrazkiem rastrowym. Narzędzie potrafi dodatkowo tworzyć nowe obszary w miejscu wypełnienia na podobnych zasadach jak narzędzie Shape Builder Tool (Konstruktor kształtu).
Ponadto nowe funkcjonalności dodano do obrysu (Stroke), prowadnic (Guides), pędzli (Brushes) i długo można by jeszcze wymieniać, bo usprawnień jest naprawdę dużo.

Gdybym miał wskazać najpraktyczniejsze nowości, to moim zdaniem byłaby to funkcja auto-select, która rozszerza możliwości zaznaczania obiektów. Usuwanie prowadnic z pomocą klawisza Alt oraz kopiowanie warstw w panelu Layers również z pomocą klawisza Alt.
To drobiazgi, ale naprawdę podnoszą komfort pracy z Designerem i są to opcje, z których będzie na co dzień korzystał każdy użytkownik programu.

Jeszcze wspomną o dwóch zmianach, o których nie mówię w filmie, a warto.
W ustawieniach w sekcji User Interface (Interfejs użytkownika) dodano funkcję Text contrast (Kontrast tekstu). Pozwala zwiększyć czytelność tekstowych elementów interfejsu Designera, który nadal moim zdaniem, wymaga drobnej poprawy.

Druga zmiana ucieszyła mnie szczególnie i trafia na moja listę najpraktyczniejszych nowości wersji 2.1. W oknie eksportu Affinity Designer zapamiętuje od teraz ostatnie ustawienie w polu Area (obszar).

Pełna lista zmian we wszystkich aplikacjach Affinity znajduje się tutaj: Zobacz wszystkie zmiany w wersji 2.1 na stronie Affinity.

Zobacz też historię wszystkich aktualizacji wersji 2 Affinity Designera.Jak zarabiać na grafikach, czyli co może robić grafik

Jeśli jesteś grafikiem, to na pewno szukasz sposobów na zarabianie. Takie możliwości daje portal Etsy.com.
Zapraszam na film, będący wprowadzeniem do tego właśnie serwisu. Etsy może być dla Ciebie źródłem inspiracji, ale także platformą, dzięki której możesz swoje pomysły sprzedawać.

NA CZYM ZARABIAĆ?
Affinity Designer. 7 ustawień, które warto zmienić

Sposób korzystania z różnych funkcji programu to kwestia osobistych upodobań, ale jest kilka domyślnych ustawień Affnity Designera, które warto zmienić.
Starałem się wybrać naprawdę praktyczne opcje, które w wyraźny sposób wpływają na komfort pracy.

ZOBACZ FILM
Jak zainstalować polski słownik?

Affinity Designer obsługuje sprawdzanie pisowni w języku polskim. Wymaga jednak w tym celu odpowiedniej konfiguracji. Należy ręcznie pobrać słownik i wgrać do odpowiedniego foldera. Jak to zrobić?

ZOBACZ, JAK DODAĆ SŁOWNIK